sevda
sevda

طراحی تاسیسات مکانیکی

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان

آموزش طراحی تاسیسات مکانیکی

تاسیسات مکانیکی ساختمان یکی از عوامل مهم و حیاتی برای ساختمان است که به مرور زمان دچار پیشرفت و تغییر شده است و باید به صورت اصولی و دقیق انجام شود زیرا در صورتی که به طور صحیح طراحی نشود، ساکنین ساختمان را دچار مشکل می کند؛ بنابراین می توان گفت تاسیسات مکانیکی ساختمان مانند سیستم شریان بدن انسان است که برای بهبود سطح آسایش زندگی بشر مورد استفاده قرار می گیرد و طراحی مناسب باید توسط متخصصین و مهندسین با تجربه انجام شود. در طراحی این تاسیسات چگونگی قرار گیری ساختمان، آب و هوا، دانش مهندسین، نظر کارفرما و … بسیار مهم است. در این مقاله از سایت موسسه سودا شما را با “طراحی تاسیسات مکانیکی” آشنا می کنیم.

طراحی تاسیسات مکانیکی چیست؟

تاسیسات مکانیکی ساختمان مجموعه ای از سازه ها و اجزایی است که به منظور بهبود سطح آسایش زندگی افراد، ساختار سیستم های داخلی ساختمان را شامل می شود. در طراحی تاسیسات مکانیکی، سازه و معماری ساختمان را باید در نظر داشته باشیم و برای طراحی اصولی و بی عیب و نقص تاسیسات مکانیکی لازم است که مهندسان عمران و معمار ساختمان با مهندسان مکانیکی هماهنگی کامل از اول تا آخر پروژه داشته باشند.

امروزه با استفاده از مدل سازی سه بعدی اجزای تشکیل دهنده ساختمان، مشکلاتی از قبیل عدم هماهنگی، اشتباهات طراحی و دوباره کاری از بین رفته است. تاسیسات مکانیکی به عنوان عاملی موثر در افزایش و بقای ساختمان است و طراحی این تاسیسات حوزه های مختلفی از جمله تاسیسات بهداشتی، تاسیسات HVAC، تاسیسات گازرسانی، تاسیسات استخر، سونا و جکوزی، تاسیسات آسانسور و پله برقی، تاسیسات درمانی، تاسیسات سیستم های بخار و تاسیسات آتش نشانی را در بر می گیرد.

طراحی تاسیسات مکانیکی شامل چه مواردی است؟

طراحی تاسیسات مکانیکی شامل مواردی است که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم.

 • طراحی نقشه های آبیاری فضای سبز ساختمان و آب باران
 • طراحی نقشه چیدمان تجهیزات سرمایشی و گرمایشی
 • طراحی رایزر ها و داکت ها
 • طراحی سیستم لوله کشی ساختمان
 • طراحی سیستم فاضلاب ساختمان
 • طراحی سیستم تهویه ساختمان
 • طراحی سیستم آتش نشانی و سیستم اعلام حریق
 • طراحی سیستم تاسیسات استخر، جکوزی و سونا

مراحل طراحی تاسیسات مکانیکی

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان طی مراحلی انجام می شود که به صورت زیر است:

 • فاز ۱
 • فاز ۲
 • فاز ۳
 • نقشه های as built

فاز ۱ طراحی تاسیسات مکانیکی شامل موارد زیر است:

 • پیشنهاد بهترین سیستم تهویه مطبوع با توجه به شرایط و بیان معایب و مزایای سیستم تهویه مورد نظر
 • تعیین میزان بیشینه و کمینه دما با استفاده از جداول در زمستان و تابستان
 • بررسی شرایط اب و هوایی محل پروژه
 • ارائه گزارشی در مورد انواع تجهیزات تهویه مطبوع مطابق با شرایط اقلیمی

فاز ۲ طراحی تاسیسات مکانیکی شامل موارد زیر است:

در این فاز تجهیزات مورد استفاده در پروژه مشخص شده، نقشه ها به طور کامل رسم و جزئیات اجرایی ارائه داده می شود. در این مرحله همچنین سایز و محل خروجی لوله ها مشخص شده و محاسباتی دقیق در زمینه بارهای برودتی و حرارتی انجام می شود.

فاز ۳ طراحی تاسیسات مکانیکی شامل موارد زیر است:

در طی این مرحله نقشه های کارگاهی طراحی می شود و در برخی موارد ممکن است مسیر کانال کشی یا لوله کشی تغییر کند.

در انتها پس از این که تاسیسات به طور کامل اجرا شد، نقشه های as built ارائه می شود.

سودا، بهترین دوره آموزش طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان

موسسه سودا نخستین وبسایت ایرانی است که در زمینه تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان خدماتی را به صورت آنلاین ارائه می دهد. این موسسه با بهره گیری از اساتید و مهندسین با تجربه دوره های آموزشی تاسیسات برق و مکانیکی ساختمان را به صورت آنلاین و از طریق وبینار برگزار میکند.

شما با شرکت در این سمینار های رایگان می توانید در زمینه های مختلف آموزش دیده و مانند یک مهندس به طراحی تاسیسات بپردازید. همچنین این موسسه با بیش از ده ها مهندس حرفه ای به شما مشاوره داده و پروژه های شما را به صورت حرفه ای انجام می دهد.

دوره های آموزشی طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان، از پرطرفدارترین دوره های تخصصی در دنیاست که در حال حاضر، مجموعه سودا برای اولین بار درایران ، آن­ها را توسط اساتید برتر و مدیرعاملان و مدیران دفاتر فنی و اجرایی شرکت ها، به صورت صفر تا صد به دانش پژوهان عزیز ارائه می­دهد .

دوره های طراحی تاسیسات مکانیکی در قالب کلاس های حضوری و آنلاین برگزار می­شود و دانش پژوهان پس از انجام پروژه های مختلف و اتمام دوره ها، مستقیما وارد بازار کار می­شوند.

دوره های طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان، شامل کلاس های طراحی سیستم تهویه مطبوع، موتورخانه، تاسیسات مکانیکی استخر، سیستم اطفا حریق، سیستم آبرسانی و فاصلاب می­شود.

این دوره ها عملی و پروژه محورهستند و کاملا تحت نظارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و اساتید دانشگاهی تشکیل می­شوند.­

کلیه دانش پژوهان عزیزی که با اتوکد و مباحث نقشه خوانی آشنا هستند؛ می­توانند در این دوره­های  تخصصی شرکت نمایند.

لازم به ذکر است که این دوره­­ها مناسب مهندسین مشاور، مهندسین دفاتر فنی، مهندسین اجرایی ، ،پیمانکاران و همچنین دانشجویان، فارغ التحصیلان و هنرستانی های رشته تاسیسات برق و مکانیک می­باشد که می­خواهند سطح مهارت و فنون خود را در این زمینه بالا ببرند.

ما به پشتوانه اساتید مجرب و تجربه های چندین ساله در حوزه آموزش، این ضمانت را می­دهیم که پس از اتمام دوره های طراحی تاسیسات مکانیکی، بی شک پیشرفت چشمگیری در عملکرد دانش پژوهان  حاصل شود و با مهارت بالا وارد بازار کارشوند.

در صورتی که قصد شرکت در این دوره های تخصصی و فنی­مهندسی را دارید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از دوره های تاسیسات مکانیکی ساختمان، وارد صفحات مربوطه شوید.

تاسیسات مکانیکی ساختمان یک امر مهم و حیاتی برای بقای ساختمان و آرامش و آسایش ساکنان آن است. چگونگی طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان را به می توان به دسته های تاسیسات بهداشتی، تاسیسات HVAC، تاسیسات گازرسانی، تاسیسات استخر، سونا و جکوزی، تاسیسات آسانسور و پله برقی، تاسیسات درمانی، تاسیسات سیستم های بخار و تاسیسات آتش نشانی تقسیم بندی کرد. در این مقاله به بررسی طراحی تاسیسات مکانیکی و مراحل آن پرداخته و سایت موسسه سودا را معرفی کردیم.

آیا می‌دانستید به دلیل پیچیدگی های خاص رشته های مهندسی لازم است حتما قبل از ورود به این رشته از صنعت شخصیت دانشجو از نظر سازگاری با این صنعت مورد بررسی قرار گیرد؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای