sevda
sevda

آموزش رویت مپ Revit MEP

 

از معدود نرم افزار هایی که به سرعت در حال توسعه و فراگیر شدن بین تمامی مهندسین بعنوان یک نرم افزار کاربردی می‌باشد نرم افزار رویت مپ  (Revit MEP ) است.

از مهمترین مواردی که باعث شده این نرم افزار شرکت اتودسک به محبوبیتی چند برابری در بین مهندسین و کارفرمایان برسد می‌توان به رابط کاربری آسان و ارائه گزارشات دقیق توسط این نرم افزار غول آسا اشاره نمود.

استفاده از این نرم افزار باعث خواهد شد در مدت زمان کوتاهی دقیق ترین و مناسب ترین طراحی ساختمان را خلق کنیم.

آموزش و دوره های مربوط به Revit MEP همیشه یکی از دوره های پرمتقاضی در همه آموزشگاه تاسیسات ساختمانی بوده است و اکثر مهندسین ساختمانی تمایل زیادی به یادگیری این نرم افزار به شدت کاربردی دارند.

به دلیل علاقه زیاد مهندسین ساختمانی به یادگیری رویت مپ گروه مهندسی سودا تصمیم به ارائه مقاله ایی تحت عنوان Revit MEP گرفته است تا بتواند اصول اولیه که باعث آشنایی مهندسین با این نرم افزار خواهد شد را آموزش دهد

لازم به ذکر است مطالعه این مقاله برای تمامی نفراتی که قصد دارند به طور اصولی با تمامی جزئیات مربوط به یادگیری رویت مپ آشنا شوند مفید می‌باشد.

 

آنچه خواهیم آموخت_رویت

نرم افزار Autodesk Revit MEP چیست؟

نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمان Revit یک سیستم طراحی و مستندسازی است که از طراحی، نقشه ها و زمان بندی های مورد نیاز برای یک پروژه ساختمانی پشتیبانی می کند.

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) ایجاد شده توسط Revit اطلاعاتی در مورد طراحی پروژه، محدوده، مقادیر و مراحل ارائه می دهد.

از آنجایی که Revit از پارامترها، برای مدل سازی ساختمان استفاده می کند، نه تنها اطلاعات هندسی سه بعدی را برای ما ایجاد می کند:

 

آموزش رویت معماری

 

بلکه اطلاعات ارزشمندی را به این عناصر گرافیکی اضافه می کند. به عنوان مثال، یک پنجره می تواند اطلاعات اولیه مواد و ابعاد را داشته باشد. همچنین می‌تواند شامل اطلاعات عبور نور، مقاومت حرارتی (مقدار R)، ضریب انتقال حرارت (مقدار U) برای تجزیه و تحلیل انرژی باشد، علاوه بر این، می‌توانیم اطلاعات سازنده، مدل، هزینه و URL (یونیفرم منبع یاب) را برای این پنجره اضافه کنیم:

 

 

رویت مپ

بنابراین مدل ایجاد شده بسیار جامع و مفید است.

مزایای استفاده از Revit MEP چیست؟

در ابتدا، نرم افزار Autodesk Revit بر روی مدل سازی معماری متمرکز بود. بعداً، Autodesk Revit Structure و Revit MEP را معرفی کرد. در سال ۲۰۱۳، Autodesk Architecture، Structure  و MEP را به طور کلی ادغام کرد.

در حال حاضر Revit شامل هر سه رشته است.

صفحه ویرایش پروژه Revit می توانیم سه تب ابزار اول را مشاهده کنیم: معماری، ساختار و سیستم. در Revit، Systems به معنای سیستم های MEP (مکانیک، برق و لوله کشی) است.

 

ریبون نرم افزار رویت

آموزش رویت مپ

قبل از استفاده از نرم افزار Revit باید با برخی از اصطلاحات اصلی Revit آشنا شویم. درک این اصطلاحات به ما در اجرای نرم افزار کمک می کند.

Project

در Revit، پروژه یک پایگاه داده از اطلاعات طراحی ما (یعنی مدل اطلاعات ساختمان) است. فایل پروژه شامل تمام اطلاعات مربوط به طراحی ساختمان، از هندسه تا داده های ساخت و ساز است.

این اطلاعات شامل اجزای مورد استفاده برای طراحی مدل، نماهای پروژه و نقشه های طرح می باشد. در یک فایل پروژه، ما می‌توانیم به راحتی طراحی خود را تغییر دهیم و تغییرات را در تمام قسمت‌های مرتبط منعکس کنیم، مانند: نماهای پلان، نمای ارتفاعی، نماهای بخش، زمان‌بندی و غیره.

 

Element

در یک پروژه، Revit سه نوع عنصر دارد:

  1. Model element برای نمایش هندسه سه بعدی واقعی ساختمان، مانند: دیوارها،در، پنجره، سقف و غیره
  2. Datum element به تعریف زمینه پروژه کمک می کنند. مانند: شبکه ها، سطوح و سطوح مرجع.
  3. View-specific element برای توصیف یا مستندسازی ساختمان های مدل شده استفاده می شود، مانند: ابعاد، برچسب ها و اجزای جزئیات دوبعدی.

دو نوع عنصر مدل (Model element) وجود دارد:

  1. هاست ها (یا عناصر میزبان) به طور کلی در محل ساخت و ساز ساخته می شوند، مانند: دیوارها، سقف، دیوارهای سازه ای، رمپ ها و غیره.
  2. Model components (اجزای مدل) همه عناصر دیگر در مدل ساختمان هستند، مانند: درها، پنجره ها، مبلمان، تیرها، ستون ها، واحدهای AC، تابلوهای برق، آبپاش ها و غیره.
  3. دو نوع از عناصر خاص مشاهده View-specific element وجود دارد:
  4. Annotation elementsعناصر حاشیه نویسی اجزای دوبعدی هستند که مدل را مستند کرده و مقیاس را حفظ می کنند
  5. بر روی کاغذ، مانند: ابعاد، برچسب‌ها و نکات کلیدی.
  6. Detail (جزئیات) موارد دوبعدی هستند که جزئیاتی را در مورد مدل ساختمان در یک نمای خاص ارائه می دهند، مانند: خطوط جزئیات، مناطق پر شده، و اجزای جزئیات دوبعدی.

عناصر رویت

هنگام ایجاد یک پروژه، عناصر ساختمان پارامتریک Revit را به طرح اضافه می کنیم. Revit عناصر را بر اساس دسته ها، خانواده ها و انواع طبقه بندی می کند.

category revit

 

Category

Category گروهی از عناصر است که ما از آنها برای مدلسازی یا مستندسازی طراحی ساختمان استفاده می کنیم.

به عنوان مثال، دسته بندی عناصر مدل شامل اسلب، دیوار، درب , پنجره است. دسته بندی عناصر حاشیه نویسی شامل برچسب ها و یادداشت های متنی است.

Family

ما عناصر را با مجموعه‌ای از پارامترها (ویژگی‌ها)، کاربرد یکسان و نمایش گرافیکی مشابه در یک خانواده گروه‌بندی می‌کنیم. مثلا درب M_Single-Flush یک خانواده است.

اگرچه عناصر مختلف این خانواده ممکن است اندازه یا متریال متفاوتی داشته باشند، اما کاربرد آنها یکسان است، همه درهای داخلی تک پنل هستند.

Type

هر خانواده می تواند انواع مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، یک خانواده M_Fixed در دسته پنجره دارای انواع مختلفی از اندازه های مختلف مانند: ۰۴۰۶ x 0610mm، ۰۴۰۶ x 1220mm، ۰۴۰۶ x 1830mm … و غیره است.

پارامترهای نوع را می توان در کادر محاوره ای Type Properties بررسی و تنظیم کرد.

در و پنجره در رویت

Instance

Instance ها(نمونه ها) موارد واقعی (عناصر فردی) هستند که در پروژه قرار می گیرند. در ساختمان نمونه‌های (Instance) مدل را قرار می‌دهیم، در برگه طراحی نمونه‌های حاشیه‌نویسی را قرار می‌دهیم.

در شکل زیر، یک نمونه M_Fixed: 0915 x 1220mm، ۳۹ M_Fixed: 1420 x 1420mm و دو نمونه حاشیه‌نویسی برای توصیف آن پنجره‌ها قرار دادیم.

نمونه در رویت معماری

 

نمونه در رویت معماری 1 نمونه در رویت معماری 2 نمونه در رویت معماری3

 

Object Style

ابزار Object Styles Revit شبیه لایه های اتوکد است. وزن خطوط، رنگ خطوط، الگوهای خط و مواد را برای اشیاء مدل، اشیاء حاشیه نویسی و اشیاء وارد شده در یک پروژه مشخص می کند.

می‌توانیم روی تب Manage کلیک کرده و سپس Object Styles را انتخاب کنیم تا کادر محاوره‌ای Object Styles باز شود.

 

Object Style in revit 2019-1

Object Style in revit 2019

در  رویت مپ  Revit، دسته بندی اشیاء ثابت هستند. ما نمی توانیم آنها را تغییر نام دهیم یا حذف کنیم. با این حال می‌توانیم زیرمجموعه‌های دیگری را تحت این دسته‌های اصلی ایجاد کنیم.

زیرمجموعه های ایجاد شده توسط کاربر فقط در آن پروژه وجود دارد که می توان آنها را تغییر نام داد و حذف کرد. علاوه بر این، در هر نما می‌توانیم از ابزار Visibility/Graphics Override Revit برای لغو این سبک‌های پیش‌فرض آبجکت استفاده کنیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 6 =