sevda
sevda

اهمیت و حساسیت فعالیت‌ها در بیمارستان‌ها و همچنین ایجاد یک محیط مناسب برای بیماران و کارکنان سبب شده تا طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان از پیچیدگی خاصی برخوردار شود و عده ای از متخصصین، فعالیت خود را فقط بر روی طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان ها اختصاص بدهند. در واقع این نوع پروژه ها که شامل: طراحی سیستم های تهویه مطبوع HVAC،  طراحی سیستم بهداشتی، طراحی سیستم آبرسانی، طراحی سیستم  اطفا حریق  و… است؛ می بایست بر اساس آخرین استانداردهای بهداشتی دنیا انجام شود.

اکنون شما به جهت طراحی سیستم تاسیسات مکانیکی بیمارستان، میتوانید روی کمک تیم مهندسی سودا حساب کنید. از آنجایی که متخصصانی این مجموعه در طراحی بخش های تاسیساتی بیمارستان تجربه و سابقه زیادی دارند و تمرکز فعالیت خود را بر روی این حوزه جمع کرده اند؛ لذا شما میتوانید کلیه امور محاسباتی و طراحی نقشه اتوکد طراحی سیستم های مکانیکی بیمارستان را به ما بسپارید.

طراحی سیستم تاسیسات مکانیکی بیمارستان

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان طبق استانداردهای بهداشتی جهانی

مهم ترین موضوع در طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان ها، توجه به استانداردهای بهداشتی است. اگر وضعیت ساختمان اعم از ساختار و نوع سیستم تهویه، نحوه جمع آوری و دفع فاضلاب و سرویس های بهداشتی، سیستم آبرسانی و… هدفمند نباشد و براساس استانداردهای بهداشتی  انجام نشود؛ نه تنها ارائه خدمات بیمارستانی بازدهی مطلوب نداشته بلکه، وضعیت خدمات رسانی نتیجه عکس خواهد داشت و با ایجاد اثرات نامطلوب و سوء، در انتشار عفونت های بیمارستانی  و وخیم شدن وضع بیماران و حتی کارکنان نیز نقش پیدا خواهد کرد. لذا کارشناسان و تیم مهندسی که برای طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان به کار گرفته میشوند؛ باید به بروزترین استانداردهای بهداشتی دنیا آگاه باشند و بر طبق آن محاسبات خود را انجام داده و نقشه بخش های مکانیکی را ترسیم نمایند.

نقشه اتوکد تاسیسات مکانیکی پروژه بیمارستان

نقشه اتوکد تاسیسات مکانیکی بیمارستان، بر اساس تعداد طبقه و اتاق به چندین بلوک جداگانه تقسیم میشود؛ که به طور کلی شامل:

 • طراحی تاسیسات مکانیکی موتورخانه
 • طراحی تاسیسات مکانیکی سیستم زباله سوز
 • طراحی تاسیسات مکانیکی اتاق گازهای طبی
 • طراحی تاسیسات سیستم آبرسانی
 • طراحی تاسیسات سیستم تهویه مطبوع
 • طراحی سیستم اطفا حریق و آتش نشانی
 • طراحی تاسیسات مکانیکی آشپزخانه، سردخانه، بخش اداری، آزمایشگاه، رادیولوژی، بخش اورژانس، اتاق های بستری، اتاق CCU، ICU، اتاق‌های عمل، اتاق هواساز، سالن جلسات و …

 

نقشه اتوکد تاسیسات مکانیکی بیمارستان، شامل چه بخش هایی است؟

پلان‌های کانال کشی رفت و برگشت سیستم هواسازها

پلان‌ها و جزییات سیستم های گرمایشی و سرمایشی

پلان های سیستم بهداشتی و ضدعفونی

پلان‌های  سیستم آب سرد و گرم مصرفی

پلان‌های سیستم آب آتش نشانی و سیستم اطفا حریق  

پلان‌های سیستم آب و  فاضلاب

پلان‌های گازهای طبی

پلان‌های سیستم های آسانسور تخت بر، نفر بر و…

فلودیاگرام موتورخانه

پلان‌های سیستم تصفیه هوا، اگزاست فن و هواکش های بیمارستانی

لوله کشی گاز ساختمان

پلان تاسیسات مکانیکی ساختمان های جانبی همچون انبار، تعمیرگاه و اتاق نگهبانی

چرا طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان را به سودا بسپاریم؟

 در نقشه اتوکد تاسیسات مکانیکی، تمامی پلان ها همراه با توضیحات، علائم و جزئیات اجرایی شفاف مشخص شده است.

پروژه طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان، تحت نظارت مهندسین مشاور و بر طبق استانداردهای جهانی، نظام مهندسی و قوانین ملی ساختمان انجام میشود.

علاوه بر نقشه اتوکدی، فایل های محاسباتی تحت قالب اکسل به پیمانکاران ارائه میشود. این فایل شامل محاسبات بارهای حرارتی و برودتی بیمارستان، محاسبه اندازه لوله ها، کانال ها، شیرآلات، ظرفیت دستگاه ها، سیستم ها و … است. این محاسبات که توسط نرم افزار کریر HAP Hourly Analysis Program انجام میشود؛ بسیار دقیق، هوشمندانه و کارشناسانه  است.

نقشه ها و فایل ها قبل از اینکه به پیمانکاران تحویل داده شود؛ از سوی کارشناس ارشد بازنگری میشود.

 

عوامل حائز اهمیت در طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان عبارتند از :

 • اقتصادی بودن طرح کلی
 • بهینه سازی مصرف آب و صرفه جویی در مصرف انرژی
 • انعطاف پذیری سیستم های طراحی شده
 • پایداری کارکرد
 • کنترل عفونت، جلوگیری از شیوع بیماری های ویروسی، باکتری و …
 • ایجاد فضایی آرام و حفظ رفاه حال بیماران و کارکنان
 • جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی در بیمارستان

 

ایجاد فضایی آرام و حفظ رفاه حال بیماران و کارکنان

یکی از مهم ترین عواملی که در طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان اهمیت زیادی دارد؛ کنترل دما، فشار و رطوبت و همچنین پاکیزگی هوای بیمارستان در طول شبانه روز در  همه ی ماه های سال است. کارشناسان جهت ایجاد رفاه بیماران و کارکنان، باید  مناسبترین سیستم تهویه مطبوع کامل و هوارسانی را برای تمامی بخش های بیمارستان به ویژه فضاهای اصلی بخش را انتخاب کنند.

بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی

از دیگر عوامل بسیار مهم در طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان، صرفه جویی در مصرف انرژی است. تیم مهندسی به منظور  بهینه سازی مصرف انرژی در طراحی تاسیسات مکانیک بیمارستان ها، بسته به شرایط آب و هوای محل پروژه، شرایط جغرافیایی و میزان بار برودتی و حرارتی و همچنین توجه به میزان مصرف آب در هر ساعت، مناسبترین سیستم ها و تجهیزات را انتخاب کنند.   

 

 

درخواست خدمات طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان

اگر قصد درخواست خدمات طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان را دارید؛ قبل از هر چیز  شما به راحتی میتوانید از طریق چت آنلاین از کارشناسان سودا مشاوره رایگان دریافت کنید تا در مورد این خدمات بیشتر آشنا شوید  و اولویت ها، سوالات و مشکلات خود را با مهندسین در میان بگذارید.