sevda
sevda

آموزش نرم افزار carrier hap

نرم افزار HAP بر اساس اطلاعات هندبوک ASHREA (انجمن مهندسین گرمایش و سرمایش آمریکا) می‌باشد.

نرم افزار کریر هپ

ابزارهای نرم افزار HAP به دو دسته تخمین بار و طراحی سیستم و شبیه سازی مصرف انرژی و محاسبات هزینه ها طبقه بندی می گردد.

روش های مختلفی برای انجم محاسبات بار حرارتی و برودتی ساختمان وجود دارد که دو روش RTS و CLTD از همه معروفترند.

روش (COOLING LOAD TEMPRETURE DIFFERENCE) CLTD بر اساس اختلاف دمای معادل بوده و با بهره گیری از جداول و نمودارها عمل می کند و در اغلب محاسبات دستی بکار می‌رود.

روش RTS بر اساس سری‌های زمانی تشعشع خورشیدی و با کمک فرمول های مثلثاتی و ریاضی انجام می گیرد و بدلیل سادگی استفاده در برنامه نویسی کامپیوتری پایه نرم افزار HAP میباشد.

روشCLTD  برای ساعاتی متصور می شود که شرایط بار بحرانی و بار ساختمان حداکثر است و محاسبه ی بار صورت می پذیرد ولی در روش RTS بار ساختمان برای تمام ۸۷۶۰ ساعت یک سال محاسبه شده و از بین آنها عددی که بیشتر باشد بیانگر بار حداکثر ساختمان است. تا سال ۹۷ روش پیشنهادی اشری، روش CLTD بود ولی از سال ۲۰۰۱ هندبوک بر اساس RTS بیان شده است. مزیت اصلی نرم افزار HAP جهت محاسبات  HVACنسبت به نرم افزارهایی چون Carmel و CHVAC ساختار ساده و در عین حال گزارشات دقیق و کاربردی است. علاوه بر محاسبه ی بارهای سرمایشی و گرمایشی ساختمان و تعیین ظرفیت دستگاههای مورد نیاز ساختمان، امکان شبیه سازی سیستم های تاسیساتی همچون پکیج انبساط مستقیم، هواساز، فن کویل، کولر گازی و آبی، چیلر، زنت، رادیاتور و ایرواشر را نیز در بر دارد. از قابلیت دیگر این نرم افزار، امکان ارتباط دادن داده های خروجی آن به عنوان اطلاعات ورودی برای سایر نرم افزارهایی جانبی مثل coil design جهت انتخاب سیستم های فن کویل نرم افزار انتخاب هواساز CARRIER   AHU Builder  و نرم افزار انتخاب پایانه ی هوا CARRIER Air Terminal Selection می باشد.

قدم اول در طراحی سیستم های برودتی، بررسی اولیه شرایط ساختمان است:

 • تعیین شرایط آب و هوایی با طرح خارج
 • تعیین شرایط طرح داخل طبق منحنی آسایش
 • جنس دیوارها و مقاومت های حرارتی متناظر
 • جهت ساختمان در مقابل باد یا خورشید
 • موقعیت ساختمان نسبت به ساختمان های اطراف :
 • نحوه‌ی تابش خورشید
 • مشخصات فیزیکی و هندسی پنجره ها
 • تعداد افراد حاضر و کیفیت حضور آنها
 • سیسیتم روشنایی
 • مشخصات وسایل برقی و حرارتی
 • مشخص بودن بهره برداری از فضا
 • تاسیسات ساختمان از قبیل فنداسیون، فاضلاب، کانال کشی

توضیح برخی از منوهای کاربردی نرم افزار carrier hap

اولین پیغامی که پس از اجرای برنامه مشاهده می شود شامل مشخصات کلی و نسخه مورد نظر است. (شکل ۱)

آموزش نرم افزار کریر
شکل ۱

در شکل (۲) مورد ۱ برای ایجاد یک فایل جدید بکار می رود، مورد ۲ برای گشودن فایل هایی است که بصورت save ذخیره شده باشند. این نرم افزار مثل سایر نرم افزارهای دیگر ذخیره نمی کند که بتوان فایل save شده را جابجا و استفاده کرد، برای انتقال یک فایل از یک دستگاه به دستگاه دیگر باید پروژه را آرشیو کرد و سپس در مقصد آنرا بازخوانی نمود.

فقط هنگام ذخیره، برنامه اسم فایل را از ما می پرسد و وقتی گزینه New را انتخاب کنیم اسم پروژه untitled خواهد بود.

آموزش نصب نرم افزار کریر
شکل ۲

آرشیو کردن فایل خیلی مهم است و فایل با پسوند E3a. می سازد.

هنگام Retrieve کردن بهتر است که پروژه ی دیگری فعال نباشد و می توان از گزینه ۱ برای reset برنامه کمک گرفت. توجه داشته باشید که با انتخاب New برنامه های فعال از بین می روند.

بجای مورد ۳ میتوان از کلید Delete صفحه کیبورد کمک گرفت تا اطلاعات خاصی از برنامه مانند مشخصات یک فضا را حذف کرد.

یکی از مشخصات اصلی در این نرم افزار عدم توانایی باز کردن پروه انجام گرفته با نسخه های قبلی توسط نسخه جدید بطور مستقیم است و برای این منظور از گزینه های ۶ شکل (۲) باید استفاده کرد.

گاهی مواقع اتفاق می افتد که پروژه ی در دست انجام دارای برخی داده های مشابه با پروژه های قبلی انجام گرفته باشد که برای صرفه جویی در وقت می توان آن داده ها را به پروژه ی حاضر انتقال داد. فقط ذکر این نکته الزامی است که فایل باید بصورت save ذخیره شده باشد و بعبارتی نمی توان از فایل با پسوند E3a. داده ای وارد کرد. در شکل (۳) این پنجره آمده است.

نرم افزار کریر
شکل ۳

در قسمت Data Categories داده های مورد نظر را انتخاب می گردد و در صورت داشتن زیر مجموعه در ستون وسط پنجره ظاهر شده اطلاعات را تیک میزنیم و در پایان جهت تائید. گزینه Import را انتخاب می شود.

برای بیان مشخصات کلی پروژه از گزینه Properties استفاده می شود که در شکل (۴) توضیح آنها آمده است.

شکل ۴

همانگونه که در ابتدا اشاره شد، این نرم افزار بر اساس هندبوک ASHREA نوشته شده است و می توان هندبوک موجود در کتابخانه را انتخاب کرد. همچنین واحد کمیت ها را می توان بر حسب SI و یا English قرار داد. این قابلیت را از پنجره Preferences منوی View (شکل ۵) دست یافت. در برخی نسخه ها این گزینه با عنوان Properties جایگزین شده است.

شکل ۵

یک پروژه تهویه مطبوع شامل مراحل زیر است:

 • مطالعه و تعیین مشخصات اولیه پروژه
 • محاسبه بارهای حرارتی و برودتی ساختمان
 • طراحی، محاسبه و انتخاب سیستم تهویه مطبوع
 • اجرا و آزمایش سیستم تهویه مطبوع
 • بررسی جوانب اقتصادی

از اولین اطلاعاتی که نرم افزار دریافت می کند، داده های آب و هوایی و مشخصات تابش خورشیدی است.

داده های آب و هوایی طراحی برای انجام تخمین بار طراحی سرمایش و گرمایش بکار می روند. داده های آب و هوایی طراحی سرمایش شامل پروفایل های ۲۴ ساعته از دما و رطوبت در شرایط گرم تر از معمول و نیز پروفایل های تابش خورشیدی در شرایط هوای صاف که حداکثر شرایط تابش خورشیدی را برای هر ماه نشان می دهد، خواهد بود. هنگام شبیه سازی طول یک سال مطرح بوده و نتایج برای محاسبات مصرف انرژی سالیانه بکار می رود. اگر اطلاعات محل مورد نظر طراحی در کتابخانه برنامه موجود بود، کار راحت تر است و در غیر این صورت با توجه به سایر هندبوک های موجود اطلاعات وارد میشوند.

با انتخاب آیکن Weather از ستون اصلی نرم افزار در سمت چپ پنجره ای همچون شکل (۶) باز می شود.

نرم افزار کریر3
شکل ۶

کتابخانه برنامه موجود بود، کار راحت تر است و در غیر این صورت با توجه به سایر هندبوک های موجود اطلاعات وارد می شوند. با انتخاب آیکن Weather از ستون اصلی نرم افزار در سمت چپ پنجره ای همچون شکل (۶) باز می شود

برگه Design Parameters در برگیرندهی پارامترهای طراحی بیرون ساختمان است. برخی از موارد مهم این برگه عبارت است از:

۱-اطلاعات مربوط به موقعیت محل مورد نظر (ناحیه قرار گیری کشور/ شهر)؛ برای برخی از مناطق مثل کانادا و ایالات متحده، اطلاعات ASHREA مربوط به شهرهای مختلفی از یک ایالت موجود هستند ولی برای سایر کشورها تنها داده های شهر پایتخت را می توان دید. برای طراحی در شهری بجز آنچه که در پیش فرض برنامه وجود دارد. از هندبوک ها استفاده می شود و بصورت دستی وارد نرم افزار می کنیم.

۲- موقعیت جغرافیایی محل طراحی بترتیب شامل : عرض جغرافیایی / طول جغرافیایی / ارتفاع از سطح دریا طول و عرض جغرافیایی بر میزان دریافت ساختمان از جهت و تابش انرژی خورشیدی تاثیر گذارند. برای نیمکره ی شمالی (غربی) این مقدار مثبت و برای نیمکره ی جنوبی (شرقی) منفی است. ارتفاع از سطح دریا نیز برای مشخصات و محاسبات سایکرومتریک اهمیت دارد.

۳- در این قسمت دماهای طراحی مربوط به فصل سرمایش به جهت ساختن پروفایل های دما و رطوبت وارد می‌شود.

(Summer Design DB (Dry Bulb گرمترین درجه حرارت خشک هوای خارج یا پیک گرمترین ماه سال

(Summer Coincident WB (Wet Bulb متوسط دمای مرطوب منطبق بر دمای خشک طراحی

Summer Daily Range اختلاف دمای حداکثر و حداقل موجود در روز طراحی (گرمترین روز سال)

۴- شرایط طرح خارج مربوط به فصل زمستان را بیان می کند و برای محاسبه میزان بارهای انتقالی نفوذ و تهویه برای شرایط

گرمایش و نیز رطوبت زنی بکار می رود.

۵- Atmosphere Clearance Number ضریب تمیزی هوا است. برای هوای غبار آلود با مه آلود ۸۵ ، برای هوای   خیلی تمیز ۱٫۱۵ می‌باشد. هوا هرچه تمیزتر باشد انرژی بیشتری از جانب خورشید به زمین می‌رسد و هوای کثیف به معنای بار تحمیلی کمتر بر سیستم های تهویه است.

Average Ground Re17ectance میزان بازتابندگی انرژی رسیده از خورشید توسط زمین اطراف ساختمان می باشد. انرژی بازتابیده از سطح خاک بر دیوارهای خارجی ساختمان اثر حرارتی اعمال می کند.

آسفالت Soil Conductivity ضریب هدایت حراتی خاکی را نشان می دهد و برای محاسبه جریان گرمایی از کف و دیوارهای زیرزمین بکار می رود. مقدار این ضریب به ترگیل بندی و ساختار خاک محل ساختمان و مقدار رطوبت بستگی دارد.

۶- این گزینه محدوده ماه هایی که در آن سرمایش انجام می گیرد را در برمی گیرد. بسته به نوع طراحی این محدوده مختلف است.

۷- این گزینه اختلاف زمانی میان ساعت محل مورد نظر و زمان گرینویچ را می دهد، مناطقی که در سمت مغرب مدار واقع شده اند، دارای اختلاف زمانی مثبت و مناطق سمت شرق مدار مبدا دارای اختلاف زمانی منفی هستند.

۸- این گزینه زمانی بکار میرود که طی فصول خاصی از سال، ساعت عقب و جلو کشیده می شود، در صورت مثبت بودن گزینه yes انتخاب و تاریخ دقیق این تغییرات ساعت مشخص میشود. (مثل کشور ایران). در بحث دریافت انرژی خورسیدی جهت و شدت تابش خورشید بستگی به موقعیت خورشید در آسمان دارد و تابعی از AST ( زمان خورشیدی ظاهری) می باشد، اما عملکرد ساختمان مطابق با LT (زمان محلی) برنامه ریزی می شود.

بنابراین، تبدیل بین این دو سیستم اندازه گیری زمان برای محاسبه ی دریافت خورشیدی صحیح در زمان های مختلف، ضروری است که دراین قسمت انجام می گیرد.

۹- در این قسمت که غیر قابل تغییر توسط کاربر است، منبع اطلاعات و محاسبات را نشان می دهد.

آموزش نرم افزار کریر 1
شکل ۷

برگه ی Design Temperatures (شکل ۷) بر اساس قسمت قبل برنامه ریزی شده و پروفایل های دما و رطوبت برای ۲۴ ساعت ۱۲ ماه سال را در اختیار قرار میدهد.

در جدول Monthly Max/Min با تغییر دادن مقادیر، داده های جدول Hourly Detail View نیز تغییر می کنند. باید دقت شود که برای محاسبه بار سرمایش آنچه که اهمیت دارد مقدار دما در ساعات مختلف شبانه روز است و نرم افزار پیک بار را بر این اساس بدست می‌آید.

آموزش نرم افزار کریر 2
شکل ۸

در برگه Design Solar (شکل ۸) حرارت اکتسابی از خورشید بررسی می شود. اگر محاسبات دستی انجام شود. محاسبه‌ی این حرارت بسیار مشکل خواهد بود زیرا پارامترهای زیادی در آن دخیل هستند. ضریب Multiplier برای تغییر دادن مقادیر پروفایل بکار می‌رود چون خود اعداد جدول را نمی توان مستقیما وارد کرد. به عنوان مثال ضریب ۱۰.۵ مقدار پنج درصد به حرارت های ناشی از تابش خورشید خواهد افزود. مطابق جدول، کمترین مقادیر تابش برای جهات شمال و بیشترین آن برای جهات شرق، غرب و جنوب غربی است. از این اعداد نتیجه دیوارهای شرق و غرب ساختمان در صورت در معرض خورشید بودن بهتر است عایق داشته باشند و یا پنجره هایی که در این جهات واقع شده اند بهتر است دو جداره باشند. همچنین بار ناشی از جهت شمالی ناچیز بوده و می توان از آن صرفنظر کرد.

دیوار جنوبی نیز بیشترین تابش را در ماه های پاییز دریافت می کند، بنابراین بار برودتی یک ساختمان که یک دیوار و پنجره های زیادی در جهت جنوب دارد معمولا در ماه مهر اتفاق می افتد ولی مقدار این بار برای ساختمان های شرقی- غربی در ماه مرداد رخ می دهد.

پس از وارد کردن اطلاعات مربوط به شرایط اقلیمی، ساختمان به فضاها تقسیم شده و خصوصیات هر فضا وارد می شود. در حالی که مشخصات فضا وارد می شوند، جداول زمانی و ساختار و مصالح به کار رفته در دیوارها، سقف کاذب، دربها و پنجره ها نیز وارد می شوند.

برخی اجزای کلی ساختار نرم افزار HAP عبارت است از:

Element: جزئی است به جهت اتلاف و دریافت حرارت اهمیت دارد، مثل دیوار، پنجره، درب، کف، نورگیر، پارتیشن، اقراد و هوای نفوذی

Space: منطقه ای از ساختمان که از یک یا چند جزء جربان حرارتی تشکیل می شود مثل یک اتاق و …

Zone: گروهی متشکل از چند فضا که توسط یک ترموستات از هم تفکیک می شوند و دارای شرایط دمای خشک (Dry Bulb) ، رطوبت (RH%) و هوادهی (CFM) یکسانی هعیه مثل چند اتاق یک ساختمان کاربری یکسان داشته و در یک سمت ساختمان قرار دارند.

Air system دستگاه های مورد نظر برای تامین تهویه مطبوع مثل هواساز، فن کویل، می باشند. برای تحلیل انرژی این سیستم ها شامل سرمایش نبساط مستقیم، گرمایش مقاومت الکتریکی و دستگاه های گرمایش احتراقی نیز می‌گردند. .

Plant: شامل تاسیسات مرکزی یا موتور خانه مانند چیلر، دیگ بخار و … می باشد.

ارزیابی و برآورد بار ساختمان به جهت مقدمه ای برای انتخاب بهینه تجهیزات و تاسیسات سیستم های تهویه مطبوع الزامی بوده و از اهمیت خاصی برخوردار است. بارهای ساختمان شامل بارهای حرارتی و برودتی می باشند. بارهای حرارتی و برودتی به بخش های زیر تقسیم می شوند

 • بارهای انتقالی (توسط انتقال حرارت از دیوارهای خارجی)
 • بارهای تابشی (از طریق پنجره ها و نورگیرها)
 • بارهای داخلی (بارهای ناشی از روشنایی، افراد و …)
 • بارهای ناشی از نفوذ هوا

بارهای انتقالی به دمای هوای خارج و ضریب هدایت حرارتی دیوار خارجی بستگی دارند. در یک ساختمان معین و با ضریب حرارت ثابت، این بارها فقط به دمای هوای خارج وابسته خواهند بود. یعنی فضاهایی از ساختمان که در جداره خارجی قرار دارند، در تابستان از طریق بارهای انتقالی گرم و در زمستان سرد می شوند.

بارهای تابشی نیز به موقعیت جغرافیایی ساختمان، فضاهای اطراف ساختمان، جهت زون ها و نیز سطح و جنس شیشه پنجره ها و … بستگی دارد و نیمکره شمالی برای زون هایی با پنجره رو به غرب یا شرق، پیک این بار بعد از ظهر و صبح تابستان در ماه های تیر و مرداد رخ می دهد و برای زون هایی با پنجره رو به جنوب پیک این بار در پاییز و اوایل زمستان است. زون هایی که در سمت شمال قرار دارند بدلیل عدم دریافت نور مستقیم خورشید، از اهمیت چندانی برخوردار نمی باشند. بار تابشی در طول سال فقط گرمای اتاق را زیاد می کند

بارهای داخلی نیز بدلیل گرما زا بودن، در طول سال گرمای اتاق را بالا می‌برند.بارناشی از نفوذ هوا در تابستانموجب انتقال گرما به داخل و در زمستان بالعکس می‌شود.

از منظری دیگر بار حراتی ساختمان را می توان به دو دسته محسوس و نهان تقسیم بندی کرد.

بار حرارتی محسوس :

 • بار حرارتی منتقل شده توسط حرارت هدایتی در دیوارهای ساختمان
 • بار حرارتی منتقل شده توسط حرارت تابش خورشیدی بر پنجره ها
 • جریان حرارتی از جداره های داخلی ساختمان و نقاطی که تهویه ی مطبوع ندارند به دلیل اختلاف دمای دو طرف
 • منابع گرمازای داخلی مثل روشنایی، وسایل پخت و پز، فنها الکتروموتورها
 • حرارت محسوس افراد
 • حرارت انتقالی به کانال های تهویه

بار حرارتی نهان:

 • رطوبت هوای نفوذی به ساختمان یا هوای تازهی ورودی به ساختمان
 • رطوبت حاصل از افراد
 • رطوبت حاصل از دستگاهها و وسایلی که تولید بخار می کنند

مشخصات فضا جهت برآورد بار در پنجره ی Space Properties (شکل ۹) وارد می گردد.

آموزش نرم افزار کریر 3
شکل ۹

در برگه‌ی General مشخصات کلی فضا وارد می شود که عبارت است از:

۱- نام فضای (یا اتاق) مورد کاربری

۲- مساحت کف فضا

۳- ارتفاع میانگین سقف (این مقدار همراه با مساحت کل کف برای محاسبه حجم هوای نفوذی و تعداد دفعات تعویض هوا مورد استفاده قرار می گیرد)

۴- وزن ساختمان و وزن کلی دیوارها، کف و سقف و محتویات ساختمان را تعریف می کند.

نقش اساسی در تاثیر گذاری بر روی چگونگی تبدیل دریافت های گرما به بار را ایفا می کند. میزان تاثیر این ذخیره حرارتی تا حد زیادی با استفاده از ظرفیت حرارتی و ظرفیت نگهداری حرارت در مصالح ساختمانی تعیین می شود. ظرفیت حرارتی یک ماده برابر است با جرم آن ماده ضرب در گرمای مخصوصش، و چون اغلب مصالح ساختمانی دارای گرمای مخصوص BTU/1b.°F 0.2هستند، لذا ساختمان های سنگین تر نقش گرما را برای مدت طولانی تری نسبت به ساختمان های سبک تر، جذب و ذخیره می نمایند و در نهایت تاخیر بیشتری بین زمان رخ دادن دریافت گرما و زمانی که این گرما تبدیل به بار تهویه مطبوع می گردد، وجود دارد.

مساحت کف فضا (نصف وزن دیوارهای داخلی وزن دیوار خارجی) وزن فضا بر واحد سطح

بصورت تجربی برای دیوارهای پیش ساخته با ضخامت کمتر از cm ۱۰ وزن ساختمان lb/ft ۱۵ و برای دیوارهای سبک نظیر دیوارهای ساختمان مسکونی که ضخامت آنها بین cm ۱۰ و cm ۲۰ است، وزن ساختمان lb/ft ۵۰ در نظر گرفته می شود.

برای دیوارهای ساختمان های اداری – تجاری وزن ساختمان متوسط و برای سوله ها و کارگاهها و ساختمان های ضد انفجار که دیوار ضخیم دارند وزن ساختمان سنگین خواهد بود.

در برگه ی Internal شکل (۱۰) تنظیمات مربوط به بارهای منابع داخلی فضا بررسی می شود

آموزش نرم افزار کریر 4
شکل ۱۰

۱- مشخصات روشنایی عمومی که برای کل محیط استفاده می شود و کار برد اختصاصی ندارند. لامپ ها باعث تولید همزمان دریافت های گرمایی همرفتی و تابشی می گردند.

Fixture Type: نحوه قرار گیری و اتصال چراغ به سقف را نشان می دهد.

شکل ۱۱
 • آویزان (لوستر)
 • چراغ توکار تهویه شونده (مهتابی)
 • چراغ توکار مدرن تهویه [هالوژن)

اگر چراغ ها توکار باشند، نوع جریان هوای روی آنها، هوای تخلیه، برگشتی یا تازه باید پیش بینی گردد. چنانچه در ساختمانی از دو نوع روشنایی استفاده شده باشد، نوع روشنایی در نرم افزار مربوط به حالت غالب (روشنایی که بیشتر استفاده می شود) خواهد بود یا اینکه می توان نوع دوم روشنایی را در کادر Task Lighting وارد کرد.

Wattage: کل وات مصرفی چراغ ها بهنگام روشن بودن تمامی آنها در فضا

Ballast Multiplier برای چراغ های فلورسنت، توان به دو شکل مصرف می شود؛ یکی برای خود لامپ و و یکی هنگام راه اندازی. بعبارتی ولتاژ لامپها توسط ضریب بالاست (ترانس مهتابی) افزایش می یابد تا توان مصرفی لامپ هنگام راه اندازی نیز در نظر گرفته شود. مقادیر معمول آن ۱-۱.۲۵ است. برای لامپ های التهابی ا در نظر گرفته می شود.

Schedule : برنامه ریزی ها، رفتار ساعتی و روزانه ی خصوصیات مختلف تجهیزات را بیان می کند. بطور کلی در طول شبانه روز، برای عناصر حرارت را در یک فضا از قبیل افراد، روشنایی ها، وسایل الکتریکی و … دو دوره‌ی فعال و غیر فعال وجود دارد و از آنجا که بار تحمیلی توسط هر یک از این عوامل در دوره کاری فعالیتشان، می توانند در فضا ذخیره شده و در زمان غیر فعالیت تاثیرگذار باشد، از این جدول برای مشخص کردن برنامه ساعت بندی شده استفاده کرد

برای هر یک از موارد موجود در برگه ی Internal باید یک برنامه ریزی مشخص گردد. با کلیک بر روی آیکن Schedule

پنجره ای مطابق شکل (۱۲) باز میشود.

در نوع برنامه ریزی سه دسته زمان بندی وجود دارد که عبارتند از :

Fractional: تغییرات ساعتی و روزانه را بصورت درصد بیان می کند. اغلب برای توصیف تغییرات دریافت های گرمایی داخلی بکار می رود. ما معمولا رفتار انسان ها را داریم و می توان یک schedule general ساخت که در تمام طول روز همان تعداد نفر باشند.

Fan/Termostat : ساعات کارکرد هر یک از تجهیزات HVAC را تعیین می کند. یعنی برای حالات حضور افراد/ عدم حضور افراد ترموستات تنظیمات خاص خود را دارد و تنظیم درجه حرارت توسط ترموستات انجام می گیرد. همچنین این نوع زمان بندی این امکان را میدهد که در دمای طرح داخل متفاوت برای فضای داخل تعریف کرد. مثلا می خواهیم داخل فضا در ساعت ۲۴ الی ۱۰ دمای تابستانی ۸۰°F باشد و طی ساعات ۱۰ الی ۱۵ دما F° ۷۲ باشد و بقیه ساعات همان ۸۰°F باشد. توجه شود که بیشتر از دو دمای داخل امکان پذیر نیست.

آموزش نرم افزار کریر 6
شکل ۱۲

Utility Rate: این بخش تاثیری روی بار دستگاه ندارد و برای آنالیز انرژی بکار می رود. مثلا تعریف می شود که در ساعات خاصی در پیک انرژی هستیم و در ساعاتی در بخش مدیوم انرژی قرار داریم و در ساعاتی دیگر در کمینه انرژی قرار داریم (شرکت برق مشخص می کند). این نرم افزار در انتها مصرف انرژی می دهد و مشخص می کند که در چه ساعاتی ما در مصرف پیشینه و در چه ساعاتی در مصرف کمینه هستیم و بدین وسیله می توانیم تخمین هزینه کنیم.

شکل ۱۳

در برگه ی Hourly Profiles (شکل ۱۳)، پروفیل ۲۴ ساعته فعالیت المان های حرارتی مشخص است. در قسمت ۱ عنوان پروفایل که دلخواه است وارد می شود. انتخاب یک پروفایل، با کلیک کردن در قسمت ۴ که حاوی هشت پروفایل (مربوط به روزهای هفته و طول یک ماه) امکان پذیر است. میزان فعالیت در قسمت ۲ با بالا و پایین کردن ستونهای نمودار و یا وارد کردن درصد فعالیت در ساعت مورد نظر یا همان قسمت ۳، مشخص می شود. در برخی موارد تنها یک روز طراحی مطرح است و حتی در مواردی به پروفایل های جداگاهی زمستانی و تابستانی نیاز می شود. پس از تعیین پروفایل ها جهت اختصاص آنها برای روزهای و ماه طراحی مطابق شکل (۱۴) در برگه ی Assignment عمل می شود.

آموزش نرم افزار کریر 8
شکل ۱۴

۱- پروفایل ماه طراحی

۲- اختصاص پروفایل به روزهای هفته

٣- انتخاب پروفایل مورد نظر کلیک کردن در خانه مد نظر جدول و سپس انتخاب پروفایل مطلوب )

کادر ۲ در برگه ی Task Lighting (شکل ۱۰) مربوط به روشنایی هایی می شود که کاربرد عمومی ندارد مثل چراغ مطالعه، چراغ خواب، چراغ دیواری تزئینی و … اگر از این قبیل روشنایی ها نداشته باشیم، در صورت چند نوع بودن روشنایی عمومی

می توان لامپ هایی که در آنها ضریب بالاست نداریم را وارد می کنیم. Electrical Equipment مربوط به مصرف انرژی و حرارت تولید شده توسط لوازم و تجهیزات الکتریکی از قبیل کامپیوترها، پرینترها، ماشین های تحریر، موتورهای الکتریکی و … می باشد. ورود برنامه زمان بندی در مواردی که خود نرم افزار پیشنهاد می دهد، الزامی است.

در کادر ۳ حداکثر تعداد حضور افراد و نوع فعالیت آنها را مشخص می کند. بدلیل محدودیت فعالیت های پیش فرض نرم افزار، می۔ توان از منوی کشویی، گزینه ی user defined را انتخاب کرده و با وارد کردن گرمای نهان و محسوس، بهرهی کل حرارتی تولید

شده توسط افراد بدست آید.

برای فضای خانگی تعداد نفره و برای محیط های مثل بانک مساحت را به افراد اختصاص می دهیم. گزینه Sedentary Work در بخش Activity Level کادر ۴ برای محاسبهی بارهای متفرقه یا دریافت وافی گرمایی محسوس حاصل از منابع گرمای غیر برقی در فضا مثل اجاق گازها، محفظه های تبرید و یخچال های فروشگاههای بزرگ استفاده میشود. مقادیر مثبت نشان دهنده ی دریافت گرمایی و مقادیر منفی نمایانگر اتلاف گرمایی می باشند. مقدار حرارت تولید شده توسط تجهیزات آشپزخانه را (اگر دارای هود باشند) می توان با توجه به ظرفیت بیان شده بر روی صفحه مشخصات دستگاه و اعمال قریب بار بدست آورد.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + سه =