sevda
sevda

آموزش کنترل پروژه

دوره آموزشی برنامه ریزی و کنترل پروژه

آموزش برنامه ریزی و کنترل پروژه

شاید شما هم تا به حال دیده باشید که برخی پروژه ها هزینه ای بیشتر از آن چه در نظر گرفته شده ایجاد می کنند و یا به موقع تحویل داده نمی شوند؛ اما برخی دیگر دقیقا در زمان مشخص شده و در محدوده ی بودجه ی در نظر گفته شده به اتمام می رسند. علت به تاخیر افتادن و هزینه ی بیش از حد پروژه ها چیست؟ مشکل برنامه ریزی و نداشتن کنترل پروژه است که در این مقاله از موسسه سودا به بررسی و آموزش کنترل پروژه می پردازیم.

یکی از دوره های فوق تخصصی مجموعه سودا، دوره آموزشی کنترل پروژه است که برای اولین بار در ایران، تحت نظارت مستقیم اساتید و مهندسین دفتر فنی و اجرایی شرکت ها به صورت آنلاین و حضوری برگزار میشود. در این دوره، دانش پژوهان به صورت کاملا عملی و پروژه محور، کلیه مباحث کنترل پروژه را فرا گرفته و پس از گذراندن این دوره، با مهارت و اعتماد به نفس بالایی وارد بازار کار شده و پروژه های مختلفی را در کیفیت فوق العاده قابل قبولی به انجام میرسانند.

برنامه ریزی و کنترل پروژه چیست؟

کنترل پروژه فرآیندی است که برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های پروژه به منظور هدایت هزینه ها و برنامه ها انجام می شود. به بیان دیگر می توان گفت کنترل پروژه زیر مجموعه ی مدیریت پروژه بوده و هدف اصلی آن حداقل کردن مغایرت هزینه و زمانبندی با برنامه ریزی اولیه و اصلی برای پروژه است.

فعالیت های کنترل پروژه شامل بودجه بندی و پیش بینی پروژه، توسعه ساختار شکست کار، نطارت بر هزینه های پروژه، همکاری در برنامه های اولیه، همسو سازی پروژه با اهداف سازمانی، بازخورد و گذارش دهی، بهینه سازی استراتژی های پروژه و تدوین برنامه مدیریت ریسک می شود. یادگیری و آموزش کنترل پروژه برای تمامی شرکت ها و کسانی که ساخت پروژه انجام می دهند بسیار مهم و ضروری است زیرا باعث می شود، از مشکلات احتمالی حین انجام کار آگاه شویم و اصلاحات لازم به موقع انجام گیرد.

برای کنترل هزینه و برنامه بهتر است کنترل پروژه در کل چرخه ی عمر یک پروژه از شروع تا پایان آن انجام شود. در طول این فرآیند به سه سوال، هزینه انجام پروژه چقدر است؟ اجرای پروژه چقدر طول می کشد؟ و این پروژه چه ارزشی را ارائه می دهد؟ پاسخ داده می شود.

تفاوت آموزش کنترل پروژه و مدیریت پروژه

مدیریت و کنترل پروژه باهم متفاوتند و زمانی که سازمان ها کنترل پروژه را به یکی از مدیران می سپارند، تشخیص و تمایز این دو کمی پیچیده می شود. مدیریت پروژه که به ۷ روش امانی، سنتی، پیمان، طرح و ساخت، کلید گردان، طرح و ساخت همزمان و روش ساخت، بهره برداری و انتقال انجام می شود با کنترل پروژه ۳ تفاوت اصلی و مهم دارند که در این قسمت به آن می پردازیم:

 • ۱- همانطور که قبلا هم گفته شد، کنترل پروژه زیر مجموعه ای از مدیریت پروژه است که بر مدیریت برنامه ها و هزینه ها تمرکز دارد.
 • ۲- وظیفه ی اصلی کنترل کننده ی پروژه این است که مسائل مربوط به برنامه ریزی و هزینه ی پروژه را به مدیر یادآوری می کند؛ اما وظیفه ی مدیر پروژه هدایت کردن گروه پروژه است.
 • ۳- مدیر پروژه تمامی اطلاعات مربوط به پروژه را جمع آوری و تجزیه تحلیل می کند، کنترل کننده ی پروژه اما فقط داده های مربوط به برنامه و هزینه ی پروژه را بررسی می کند.

اهمیت آموزش کنترل پروژه

امروزه ثابت شده است که در صورت وجود سیستم هایی برای کنترل پروژه، عملکرد آن به طور قابل توجهی بهبود می یابد؛ بنابراین آموزش کنترل پروژه به دلیل این که کنترل پروژه اطلاعات را به موقع در اختیار تیم مدیریت پروژه قرار می دهد، از طریق آن می توان اقدامات اصلاحی انجام داده و جلوی اتفاقات احتمالی را بگیریم اهمیت بسزایی دارد. نکته ی دیگری که حائز اهمیت است و باید به آن توجه کنید این است که کنترل تنها محدود به مرحله ی اجرای پروژه نیست بلکه این فرآیند با برنامه ریزی در اول پروژه آغاز می شود و با بررسی و گرفتن بازخور در آخر پروژه پایان می یابد. کنترل پروژه و برنامه ریزی در سازمان ها با ۸ هدف زیر انجام می شود:

 • ۱- رفع نیاز های مدیر ارشد سازمان از طریق مدیریت در مسیر رسیدن به اهداف سازمانی
 • ۲- استفاده از تجربه های کسب شده در پروژه ی در حال انجام برای پروژه های آینده
 • ۳- بازنگری دوره ای پروژه برای کاهش ریسک برای رسیدن به موفقیت
 • ۴- امکان تحلیل برای مدیریت در تمامی مراحل اجرای پروژه
 • ۵- نگاهی کلی به فرآیند و مراحل طی شده در طول پروژه
 • ۶- نظارت و کنترل دقیق پروژه ها و فرآیند های انجام شده
 • ۷- مدیریت درست هزینه ها طی انجام پروژه
 • ۸- اجرای سیستماتیک فعالیت ها

مزیت های دوره کنترل پروژه

 • ۱- تضمین کاربردی بودن دوره‌ کنترل پروژه بدون نیاز به مدرک و صرف هزینه‌های گزاف
 • ۲- برگزاری دوره کنترل پروژه،  توسط مهندسین و اساتید برتر
 • ۳- برگزاری دوره در مدت زمان مناسب با کسب حداکثر بهره وری از کلاس
 • ۴- آموزش کنترل پروژه به صورت پروژه محور از صفر تا صد
 • ۵- تقویت مهارت تجزیه و تحلیل پروژه از نظر زمانبندی پروژه
 • ۶- آموزش برنامه ریزی و کنترل پروژه همراه با ارائه مثال های واقعی از پروژه های مختلف
 • ۷- آشنایی کامل با استانداردها و مباحث نظام مهندسی
 • ۸- انعطاف پذیری در شیوه آموزش ( حضوری یا آنلاین)
 • ۹- دریافت هزینه مناسب و بسیار منصفانه و  امکان پرداخت آن به صورت اقساطی جهت رفع نگرانی های دانش آموختگان

هدف از شرکت در دوره تخصصی آموزش کنترل پروژه

استفاده هوشمندانه از زمان و صرف هزینه های معقول در اجرا و پیاده سازی پروژه ها   برای مجریان پروژه و پیمانکاران بسیار اهمیت دارد. لذا برای مدیریت و پیاده سازی پروژه، میبایست از مهندس کنترل پروژه کمک گرفته شود و یا خود پیمانکار و مهندس اجرایی، مهارت بالایی در این زمینه داشته باشد. در واقع با فراگیری مفاهیم بنیادین مدیریت و کنترل پروژه تغییرات شگرفی در روند اجرای مراحل آن ایجاد میشود و پروژه  موفقیت آمیز به اتمام میرسد.  

مخاطبین دوره کنترل پروژه

فعالین در حوزه مدیریت و برنامه ریزی پروژه، مهندسین دفاتر فنی، پیمانکاران، مهندسین مشاور و همچنین فارغ التحصیلان و هنرستانی های رشته های تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان میتوانند در دوره فوق تخصصی کنترل پروژه شرکت نمایند. اگر در شاخه های مهندسی و پیمانکاری فعالیت دارید و میخواهید پروژه ها را خودتان کنترل و مدیریت کنید؛ یا در رشته های برق و مکانیک ساختمان تحصیل کرده اید  و حالا جویای کار هستید، بهترین فرصت این است که در کلاس های دوره کنترل پروژه شرکت نمایید و دانش و مهارت خود را تقویت کنید. بی شک پس از گذراندن این دوره، میتوانید پروژه های مختلفی را در سطح کیفیت بالا به انجام برسانید.

فرآیند های کنترل پروژه

فرآیند کنترل پروژه ۴ مرحله ی اصلی دارد که در این قسمت از مقاله به آن ها می پردازیم.

مرحله اول: در این مرحله سنجه های کنترل پروژه و فرآیند مشخص می شود و با تمامی افراد ذینفع درباره ی معیار های سنجش توافق می کنید. باید تعیین کنید که چه شاخص هایی در طول چرخه عمر پروژه اندازه گیری خواهند شد و این اندازه گیری چند وقت یکبار انجام می شود.

مرحله دوم: در این مرحله پروژه را در بازه های زمانی مشخص شده در مرحله ی اول رصد می کنید، جمع آوری اطلاعات متناسب با پروژه را انجام داده و آن ها را کنترل کنید. این مرحله مشخص می کند که شما در هر مقطع زمانی تا چه اندازه به برنامه ریزی نزدیک شده اید.

مرحله سوم: در این مرحله از مقاطع زمانی مشخص شده گزارش مختصر و مفیدی برای مخاطبان خود تهیه کنید و اطلاعاتی که مخاطب نیاز دارد از آن ها با خبر باشد در اختیارش قرار دهید.

مرحله چهارم: در صورت انحراف از خط مبنای اولیه اقدام اصلاحی برای تغییر مسیر و بازگشت به خط مبنا انجام دهید و اگر لازم است برای جلوگیری از افزایش انحراف پیشگیرانه عمل کنید.

نکته: پیشنیاز این دوره فوق تخصصی، فقط اکسل مقدماتی میباشد و دانش پژوهان با دانش متوسط از اکسل، میتوانند در این کلاس ها شرکت کنند.

جمع بندی

همانطور که گفته شد کنترل پروژه زیر مجموعه ی مدیریت پروژه بوده و هدف اصلی آن حداقل کردن مغایرت هزینه و زمانبندی با برنامه ریزی اولیه و اصلی برای پروژه است. در این مقاله به تعریف کنترل پروژه، اهمیت آن، فرآیند ۴ مرحله ای و تفاوتی که با مدیریت پروژه دارد پرداختیم. یادگیری کنترل پروژه می تواند به شما در کنترل هزینه های پروژه کمک کند. پس اگر برای انجام پروژه های خود نیاز به یادگیری کنترل پروژه دارید می توانید به سایت موسسه سودا مراجعه کرده و در دوره های آموزش کنترل پروژه شرکت کرده و مهارت کسب کنید.

آیا می‌دانستید به دلیل پیچیدگی های خاص رشته های مهندسی لازم است حتما قبل از ورود به این رشته از صنعت شخصیت دانشجو از نظر سازگاری با این صنعت مورد بررسی قرار گیرد؟