sevda
sevda

طراحی تاسیسات مکانیکی استخر

در این مقاله قصد داریم به معرفی و طراحی تاسیسات مکانیکی استخر بپردازیم و از بیان مطالب تکراری و خسته کننده ایی که اکثر مدرسان و کتب به آن پرداخته اند خودداری نماییم.

سرفصل طراحی تاسیسات استخر

 

با توجه به پیچیدگی های خاصی که در طراحی تاسیسات استخر وجود دارد، طراحی استخر یکی از سخت ترین و پیچیده ترین سیستم هایی می‌باشد

که یک طراح تاسیسات مکانیکی با آن مواجه می‌شود و عدم کنترل هر یک از چهار مورد یعنی؛ شرایط آسایش و سلامت افراد، کنترل رطوبت، کیفیت هوای استخر و کنترل کندانس باعث بوجود آمدن

مشکلات عدیده ایی برای افراد داخل استخر خواهد شد.

برای خلق و طراحی یک تاسیسات مناسب جهت راه اندازی استخر لازم است طراح، اطلاعات جامعی از کلیه مباحث مهندسی تاسیسات مکانیکی من جمله نمودارهای سایکرومتریک، نحوه صحیح توزیع هوا و همچنین محاسبه تجهیزات استخر داشته باشد.

استخرهای شنا برحسب نوع فعالیت (آموزشی، تمرینی، مسابقه ای، تفریحی، درمانی و . . .) تقسیم بندی شده و بر همین اساس دارای ویژگیهایی خواهند بود که باید از ابتدای برنامه ریزی و طراحی مدنظر قرار گیرد.

استخرها ممکن است به صورت یک منظوره (ویژه یک نوع فعالیت) و یا چند منظوره (که امکان فعالیتهای مختلف را فراهم می کند) در نظر گرفته شود.استخرهای شنا ممکن است به صورت سرپوشیده یا روباز ساخته شود که در هر دو حالت شامل ویژگی های فوق نیز می گردد.

ذکر این موضوع نیز حائز اهمیت می‌باشد که ساخت استخرهای روباز برخلاف باور طراحان و مجریان مختلف دارای مزایا و معایب مختلفی می‌باشد که بسته به نظر افراد مختلف می‌تواند مناسب و یا غیر مناسب باشد که در ادامه برخی از این موارد ذکر خواهد شد:

مزایای استخر روباز

 • هزینه کمتر ساخت نسبت به استخرهای سرپوشیده
 • هزینه پایین تر نگهداری نسبت به استخرهای سرپوشیده به علت عدم نیاز به کنترل دما و رطوبت فضای استخر
 • شرایط محیطی بسیار مطلوب و جذابتر با وجود بهره برداری از طبیعت آزاد، گل و گیاه و آفتاب

معایب استخر روباز

 • استخرهای روباز به علت دوره کوتاه بهره برداری در طول سال در عمل کارایی لازم را در مقایسه با استخرهای سرپوشیده ندارند.
 • رها شدن کلیه تاسیسات استخر در نیمی از ایام سال و نبود سیستم مشخص حفاظت و نگهداری از تاسیسات
 • کثیف شدن دائمی آب استخر با وزش باد و ریختن برگ درختان و گرد و خاک در آب استخر
 • عدم امکان تامین پرسنل دائم و موظف در استخرهای عمومی

چرا ما به استخر یک چرخه می‌گوییم؟

آب استخر از یک نقطه مکش می‌شود یکسری مسیرهایی را طی می‌کند با عبور از یکسری تجهیزات دهش می‌شود به داخل کاسه استخر.

سلامت افراد در طراحی تاسیسات استخر از اهمیت ویژه ایی برخوردار می‌باشد

توجه به این موضوع که همیشه دما و رطوبت استخر باید در حد معقول و مناسبی قرار داشته باشد از مهمترین ملزومات طراحی تاسیسات استخر می‌باشد.

 

هر استخری از چه اجزایی تشکیل شده است؟

هر استخری از سه جزء اصلی کاسه اصلی استخر، جکوزی و حوضچه آبسرد تشکیل شده است که تمامی این موارد باید در طراحی تاسیسات استخر لحاظ شوند و تمامی این موارد باید دارای پمپ تصفیه آب باشند.

تفاوت بسیار مهم سیستم تاسیسات استخر با تمامی تاسیسات مکانیکی دیگر این مورد می‌باشد که در استخر انسان بطور کامل در آب فرو خواهد رفت،بدن هر انسان هم دارای آلودگی می‌باشد اگر هم هیچ آلودگی نداشته باشد چربی دارد این موارد وارد آب استخر خواهد شد.

دوره طراحی تاسیسات مکانیکی استخر

به همین خاطر طراحی ما باید به گونه ایی انجام پذیرد که آب داخل استخر دائم در حال تصفیه و عاری از هر گونه آلودگی باشد.

آلودگی هایی که در آب وجود دارد به دو دسته تقسیم بندی می‌شود:

 1. آلودگی هایی که چشم آن های را می‌بیند و به آن آلودگی های ماکروسکوپیک می‌گویند.
 2. آلودگی هایی که چشم آن های را نمی‌بیند و به آن آلودگی های میکروسکوپیک می‌گویند.

یک سامانه تصفیه باید هر دونوع آلودگی را حذف نماید،بنابراین ما سیکل تصفیه ایی که برای استخر طراحی می‌کنیم باید هر دو نوع الودگی را تصفیه نماید و اولین چیزی که ما باید در سیستم تاسیسات استخر طراحی کنیم پمپ های تصفیه آب استخر می‌باشد.

آب باید عاری از هرگونه کثیفی باید و دمای آن در دمای مطلوب کاربری استخر باشد.

استخرها به غیر از اینکه به سیستم تصفیه فیزیکی احتیاج دارند به سیستم تصفیه شیمیایی هم احتیاج دارند یعنی اینکه ما باید با استفاده از مواد شیمیایی استخر ها را گندزدایی نماییم.

اجزایی در داخل آب وجود دارند مانند انگل ها، باکتری ها، میکروب ها و مواد آلی که ما نیمتوانیم آن ها را در تصفیه فیزیکی حذف نمائیم بنابراین باید در تصفیه شیمیایی اینکار را انجام می‌دهیم.

در این مورد می‌توان از مواد مختلفی استفاده نمود به عنوان مثال ما می‌توانیم از کلر استفاده نماییم، به همان شکلی که آب شهر در حال تصفیه می‌باشد.

توجه به این نکته الزامی می‌باشد که استخر باید داری کیفیت آب آشامیدنی باشند درست است که اکثر افراد رغبتی به انجام دادن اینکار ندارند اما در کل افرادی وجود دارند

که سهوا و در هنگام فعالیت شنا ممکن است مقداری آب وارد دهان آنها بشود و وارد معده آن ها نیز شود به همین خاطر است که برای سلامتی افراد، الزامی است که کیفیت آب استخر در حد آب آشامیدنی باشد.

 

تصفیه آب استخر

بنابراین وقتی آب از استخر خارج می‌شود ، وارد پمپ ها می‌شود سپس وارد فیلترهای حذف فیزیکی شده و بعد وارد مبدل های حرارتی میشه در آخرین مرحله و در هنگامی که قصد داریم آب را به سمت استخر هدایت کنیم باید نسبت به گندزدایی آب به روش شیمیایی اقدام نمائیم و در بسیاری از مواقع دیده شده است .

که با روش شمیایی معمول هم اینکار انجام نمی‌شود و با روش های پیشرفته تری اینکار انجام می‌شود و استفاده از کلر را به حداقل ترین حالت ممکن می‌رسانند زیرا همانطور که آگاه هستید کلر در شکل گازی بسیار سمی می‌باشد.

محاسبه موتورخانه استخر1

چرخه آب استخر:

 

چرا باید آب استخر در یک چرخه قرار بگیرد و دائم نسبت به گندزدایی و پاکسازی آن اقدام نمائیم؟

اشخاصی که شناگر می‌باشند و برای تفریح از آب استخر استفاده می‌نمایند در داخل استخر شنا می‌کنند و برای مدتی در استخر وقت می‌گذرانند اگر قرار بر این باشد که آب استخر تخلیه نشود و یا اینکه آب استخر را تعویض نکنیم بعد از مدتی استخر ها آلوده خواهند شد، آب تغییر رنگ خواهد داد و دچار بوی بسیار بدی خواهند شد و این به هیچ عنوان دلچسب نمی‌باشد زیرا قرار است شخص در فرآیند استفاده از استخر، از آب استخر لذت ببرد.

بنابراین برای اینکه همچین حالتی رخ ندهد مجبور خواهیم بود آب استخر را داخل چرخه ایی بچرخانیم، ما آب را از داخل چرخه ایی خارج می‌کنیم و دوباره به استخر بر میگردانیم.

 

تجهیزات تاسیسات مکانیکی استخر

اولین سوال، چه اجزایی در داخل این چرخه لازم است که وجود داشته باشد؟

 

فیلترها:

اولین جزئی که لازم است حتما در داخل چرخه استخر وجود داشته باشد جزئی است که باعث می‌شود آلودگی های ظاهری (آلودگی های بزرگ) که در آب وجود دارد مانند موی بدن افراد، کرک لباس ها و…. جمع آوری شود و ما از این اجزا بعنوان فیلترها یاد خواهیم کرد، مانند فیلترهای شنی (یکی از اجزای بسیار مهم چرخه استخر فیلترها می‌باشند).

فیلتر شنی

فیلترهای شنی ارزان ترین و متداول ترین نوع فیلترها برای استخرهای شنا می باشند.

در فیلترهای شنی، از شن و سنگ ریزه برای زلال سازی و تصفیه آب استخر استفاده می کنند.

مکانیزم کار این فیلترها بسیار ساده است. آب آلوده جمع آوری شده از استخر، از بالای فیلتر وارد شده و ضمن عبور از لایه‌های مختلف شن و سنگریزه، از قسمت تحتانی فیلتر خارج شده و به این ترتیب، مقدار قابل توجهی از آلودگی‌ها از آب گرفته می‌شود.

این نوع از فیلترها مجهز به دیفیوزهایی در قسمت فوقانی هستند که آب را براى تصفیه بهتر بر روى بستر شنى روى فیلتر پخش مى کنند. همچنین در پایین این فیلترها و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن، استرینرهایی (نازل هایی) جهت جمع آوری و عبور آب قرار دارند.

ماده فیلتر از اندازه های مناسبی از ماسه الک شده با خرده کوارتز و خرده سنگ (شن) به ارتفاع حداقل ۹۰ سانتی متر تشکیل می گردد.

نتیجه مطلوب زمانی بدست می آید که اندازه ذرات ماسه ۰٫۴ میلی متر با ضریب یکنواختی حداکثر ۱٫۷۵ باشد، ماسه باید از خاک رس، مواد ارگانیک و مواد قابل انحلال تشکیل شود.

براساس آزمایشاتى که روى فیلترهاى شنى انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعى به بعد مواد بکار برده شده در فیلترها توانایى تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم این ارتفاع ۱,۵ متر برآورد شده است.

در بالای سطح بستر ماسه باید یک فاصله آزاد تقریبا ۴۵ سانتی متری ایجاد نمود تا هنگام بکواش فیلتر، از هدر رفتن بیش از حد ماده فیلتر جلوگیری شود.

در حالی که ماسه با چشم غیرمسلح صاف به نظر می رسد، وقتی زیر میکروسکوپ مشاهده می شود، هر دانه دارای لبه های خاردار و خشن است که آلاینده ها را جذب می کند. خاک و زباله ها در شن ها محبوس می شوند و آب تمیز به پایین مخزن می رود و به استخر باز می گردد.

فیلترهای شنی آلاینده ها را در محدوده اندازه ۲۰ تا ۴۰ میکرون به دام می اندازند. میکرون یک میلیونیم متر است.

برای نشان دادن اندازه کوچک آنها، جالب است بدانید که یک تار موی انسان حدود ۷۰ میکرون ضخامت دارد!

آلاینده هایی با اندازه ۲۰ تا ۴۰ میکرون در واقع کوچک هستند، اما برخی از باکتری ها بسیار ریز هستند و اندازه ای در حدود ۲ میکرون دارند.

به مرور زمان، ذرات به دام افتاده در شن و ماسه جمع می شوند و راندمان فیلتر را کاهش می دهند. تجمع آلاینده ها از جریان مناسب آب جلوگیری می کند و فشار در مخزن فیلتر را افزایش می دهد. یک گیج فشار در کنار فیلتر به شما هشدار می دهد که فشار داخل فیلتر افزایش پیدا کرده است و زمان سرویس و نگهداری است.

یکی از مزایای فیلترهای شنی، نگهداری ساده و آسان است. در این حالت تنها کاری که باید انجام دهید این است که فیلتر را شستشوی معکوس (بک واش) دهید، به این معنی که آب را در جهت معکوس جاری کنید تا آلاینده ها خارج شوند.

جهت جریان آب در آنها هنگام تصفیه از بالا به پایین و هنگام بک واش از پایین به بالا است.

در فیلترهای شنی جدید، عمل شستشوی معکوس به سادگی و توسط شیری که روی فیلتر قرار دارد، انجام می‌شود که در ادامه مطالب نحوه بک واش را به طور کامل شرح خواهیم داد:

 

پمپ ها:

ما برای چرخش آب استخر به تجهیزاتی احتیاج داریم که این عمل را برای ما انجام بدهد، تجهیزاتی که این عمل را برای ما انجام بدهند پمپ ها می‌باشند.

این پمپ ها در داخل چرخه استخر قرار می‌گیرند و باعث چرخش آب استخر خواهند شد.

 

مبدل های حرارتی:

ما باید آب استخر را گرم کنیم اگر ما نسبت به گرم کردن آب استخر عکس العملی نشان ندهیم به مرور زمان آب استخر با دمای محیط یکسان خواهد شد و چه بسا ممکن است دمای آن کمتر از دمای محیط بشود و این موضوع به هیچ وجه خوشایند شناگران نمی‌باشد، بنابراین لازم است ما مدام آب استخر را گرم کنیم، ما برای گرمایش آب استخر از مبدل های آب به آب به روش های مختلف استفاده می‌کنیم.

 

افزودنی های شیمیایی (گندزدایی):

همچنین ما آلودگی هایی در استخر داریم که لازم است این آلودگی ها به روش شیمیایی از آب استخر حذف کنیم، به همین دلیل استفاده از فیلترهایی که آب را به روش شیمیایی گندزدایی کنند الزامی ‌می‌باشد.در واقع این مواد فیلتر نمی‌باشد و افزودنی های شیمیایی می‌باشند که به آب استخر اضافه می‎‌شوند تا عملیات گندزدایی به طور کامل انجام شود.

تا به اینجای کار چرخه استخر بطور کامل بررسی شد.

 

سیستم های سرریز آب کاسه استخر:

نکته بعدی این مورد می‌باشد که ما به چه شکلی باید آب رو از استخر بگیریم؟

تحویل آب استخر از استخر

ما برای استخر سیستم سر ریز داریم یعنی باید آب را از استخر بگیریم و وارد چرخه کنیم؛

 

از اهداف مهم تعبیه سر ریز آب استخر:

 • جمع آوری مداوم اجسام معلق
 • جمع آوری کف پاهای ایجاد شده بر سطح آب
 • حذف و یا کاهش قابل ملاحظه موج یا تلاطم ایجاد شده بروی سطح آب

 

نکته: سر ریزها باید بطور مداوم اجسام معلق روی آب را جمع آوری نمایند

ممکن است طراحی یک مدل سرریز برای تمامی استخر ها مناسب نباشد و هر استخری برای کارکرد صحیح نیازمند طراحی یک نوع سرریز باشد.

همچنین تلاطم آب و اینکه افراد در داخل آب می‌پرند و از آن خارج می‌شوند و حرکت هایی که در آب ایجاد می‌شود باعث می‌شود

در آب استخر کف ایجاد شود، این کف ها روی سطح آب قرار می‌گیرند و حالت ناخوشایندی را بوجود خواهند آورد کف های ایجاد شده بروی سطح آب را باید بتوانیم با سیستم های سرریز آب کنترل نمائیم.

اگر استخر یک استخر تفریحی برای آب تنی باشد شاید این قضیه خیلی مهم نباشد، اما برای استخرهایی که برای مسابقات شنا یا شیرجه و یا واترپلو ساخته می‌شوند.

اگر استخر ما موج و یا تلاطم آب داشته باشد به شدت بروی رکورد افراد مسابقه دهنده تاثیر گذار بوده و این نوع طراحی به هیچ عنوان مناسب نمی‌باشد.

و وظیفه ما بعنوان طراح تاسیسات استخر این می‌باشد که باید این موج ها را حذف کنیم و یا تا حد امکان به حداقل برسانیم.

 

نکته:

سرریز نباید به گونه ایی ساخته شود که دست و پای شناگران در آن گیر کند.

 

انواع سیستم های سرریز آب کاسه استخر:

ما معمولا سه مدل سرریز داریم:

 1. سرریز های توکار (Recessed Overflow)
 2. سرریز های هم سطح یا چشمه ایی (Rim Flow Construction)
 3. سر ریزهای نقطه ایی یا اسکمری (Surface Skimmers)

گاتر:

به سر ریزهای توکار اصطاحا گاتر نیز گفته می‌شود. استفاده از این مدل تقریبا قدیمی شده است

طراحی و اجرای این مدل به این شکل بود که دور تا دور استخر دارای شیارهایی بود که آب به داخل آنها وارد و به سمت موتورخانه طبق مسیرهایی هدایت میشد.

 

معایب استفاده از این روش:

 • اجرای این روش بسیار گران قیمت بود
 • اجرای به شدت مشکلی داشت و احتیاج به دقت بالایی داشت.
 • تمیز نمودن داخل گاترها به شدت سخت بود
 • به دلایل معایب بسیاری که استفاده از این روش برای مجریان داشت استفاده از این روش تقریبا منسوخ شد.

 

سرریز های هم سطح یا چشمه ایی (Rim Flow Construction)

روش دوم روش سرریز چشمه ایی می‌باشد که برای استخرهای چشمه ایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یعنی استخرهایی که از کف آن آب استخر می‌جوشد و به بالا هدایت می‌شود و از لبه استخر سرریز می‌شود

برای گرفتن کف و تلاطم آب استخر، استفاده از این روش بسیار مطلوب می‌باشد و روش مورد علاقه اکثر طراحان می‌باشد.

در این روش آب استخر لب به لب استخر پر خواهد شد.

 

سر ریزهای نقطه ایی یا اسکمری (Surface Skimmers)

در این آب استخر پایین تر از لبه استخر می‌باشد (اسکیمر معادل با کلمه کف گیر نیز می‌باشد) آب در استخر وقتی وارد اسکیمر ها می‌شود آب از داخل سبد قرار داده شد در اسکیمر رد خواهد شد اگر اجزایی در داخل آب وجود داشته باشد و درشت باشند مانند مو،کیسه نایلون،برگ و… داخل این سبدها گیر می‌کند و آب پس از عبور از اسکیمرها به سمت پایین استخر هدایت خواهد شد.

محل قرارگیری اسکیمرها در داخل دیواره استخر می‌باشد

توجه:

اسکیمرها معمولا برای استخرهای کوچک کاربردی می‌باشند زیرا اسکیمرها ضعیف ترین اجزا در مقابل گرفتن تلاطم ها، کف ها و چربی ها می‌باشند

 

شیوه های مختلف چرخش آب:
 1. ما آب را در استخر به شیوه های مختلفی می‌چرخانیم و حالت های دیگر تماما زیرشاخه های این دو شیوه می‌باشند.
 2.  آب را از بدنه های وارد می‌کنیم و آب را از بدنه استخر می‌گیریم، ممکن است مقداری از آب نیز از کف استخر وارد شود. اما قسمت عمده آب از سمت بدنه ها وارد خواهد شد.
 3. از سریز استخر استفاده می‌کنیم و آب را وارد یک مخزن متعادل کننده نماییم (بالاسینگ تانک) بوسیله این مخزن آب را از کف استخر وارد کنیم و آب جایگزین را هم داخل این مخزن می‌ریزیم. استفاده از این مخزن تقریبا در تمام استاندارهایی که برای طراحی وجود دارند توصیه و یا اجبار شده است و به طور کلی طراحی تاسیسات استخر بدون استفاده از این روش غیر ممکن شده است.

سیستم گرمایش استخر و جکوزی

گرم کردن آب استخر همواره یکی از مهمترین دغدغه های شناگران و صاحبان استخر می باشد. دمای مناسب آب در هنگام شنا کردن، یکی از مهمترین عوامل مطبوع بودن تجربه شنا محسوب می شود. در دوره آموزش طراحی تاسیسات مکانیکی استخر، سونا و جکوزی تلاش داریم تا با استانداردهای تعیین دمای استخر و روش های مختلف گرمایش آب استخر آشنا شده و مزایا و معایب این روش ها را مورد بررسی بیشتر قرار دهیم.

تعیین ظرفیت گرمایشی مورد نیاز استخر

اصلی ترین پارامتر طراحی و انتخاب هر دستگاه گرمایش آب استخر و یا جکوزی، محاسبه “ظرفیت حرارتی” مورد نیاز دستگاه است. عوامل مختلفی که در محاسبه دقیق ظرفیت حرارتی استخر تاثیر دارند عبارتند از:

 • بار گرمایش اولیه آب استخر و جکوزی (جهت راه اندازی) (Q1)
 • تلفات حرارتی از سطح آب استخر (Q2)
 • بار حرارتی جهت تأمین آب گرم مصرفی مورد نیاز (Q3)
 • اتلاف حرارتی ناشی از آب جبرانی (Q4)
 • بار گرمایشی سالن برای استخرهای سرپوشیده (Q5)

بار گرمایش اولیه آب استخر و جکوزی (جهت راه اندازی) (Q1)

بر اساس دمای استاندارد آب استخر و جکوزی (جدول شماره یک)، دمای آب ورودی به استخر، داشتن حجم استخر و جکوزی، و مدت زمان لازم جهت گرمایش اولیه (در هنگام راه اندازی)، بار حرارتی لازم برای گرمایش اولیه استخر و جکوزی از روابط زیر محاسبه می شود:

سیستم SI (متریک):

تلفات حرارتی از سطح آب استخر (Q2)

بر اساس استاندارد اشری برای یک استخر ۴ نوع اتلاف حرارتی وجود دارد:

 • اتلاف حرارت همرفتی از سطح استخر
 • و اتلاف حرارت ناشی از تبخیر سطحی آب استخر
 • اتلاف حرارتی از دیواره ها و کف استخر
 • اتلاف حرارت تشعشعی از سطح استخر

اتلاف حرارت همرفتی از سطح استخر

بر اساس استاندارد اشری اتلاف حرارت همرفتی از سطح آب استخر از رابطه زیر بدست می آید:

q1 = UA (tp-ta)

q1 : اتلاف حرارت همرفتی از سطح استخر بر حسب KW یا Btu/hr

U : ضریب انتقال حرارت سطح استخر که برابر است با  kW/(m2·K) 0.06 یا Btu/h·ft2·°F 10.5

tp : دمای آب استخر بر حسب درجه سانتیگراد یا درجه فارنهایت

ta : دمای هوای محیط استخر بر حسب درجه سانتیگراد یا درجه فارنهایت

 

سوالات متداول:

• مدرس دوره طراحی چه کسی است؟

مدرس این دوره آموزشی مهندس علیرضا توکلی با سابقه بیش از ۲۴ سال فعالیت در زمینه طراحی سیستم های مربوط به تاسیسات مکانیکی ساختمان می‌باشد

• آیا محصول پشتیبانی دارد؟

شما پس از خرید پکیج آموزشی در یک کانال تلگرامی عضو خواهید شد و در صورت بروز مشکل و یا سوال خاصی در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد و این پشتیبانی، مادام العمر خواهد بود

• آیا پس از پایان دوره مدک اعطا می‌شود؟

گروه مهندسی سودا سعی دارد آموزش هایی را با بالاترین استاندارها روانه بازار نماید که شخص بدون حتی داشتن مدرک بتواند صحیح ترین نوع طراحی را انجام دهد.

• ساعات آموزشی این دوره چند ساعت می‌باشد؟

ساعات آموزشی این محصول ۴۰ ساعت می‌باشد و سعی شده است از ابتدایی ترین مفاهیم نسبت به آموزش اقدام نمائیم.

• پیش نیازهای این دوره چیست؟

با توجه به اینکه در این دوره از پایه ایی ترین مفاهیم شروع به آموزش میکنیم پیش نیازی خاصی به جز آشنایی با اتوکد و اکسل ندارد.

• این دوره مناسب چه کسانی می‌باشد؟

مناسب برای تمامی مهندسین برق و مکانیک که قصد ورود به بازار کار با درآمد خوب را دارند

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۰ رای
دیدگاه کاربران
 • آرمان امین پناه 10 شهریور 1401

  عالیه دستتون درد نکنه

  • آواتار
   گروه مهندسی سودا 11 شهریور 1401

   تشکر مهندس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + بیست =