sevda
sevda

بهترین نرم افزار صورت وضعیت نویسی

بهترین نرم افزار صورت وضعیت نویسی

صورت وضعیت، لیست کار ماهیانه یک پیمانکار می باشد. یک پیمانکار در مدت یک ماه تمام کارهایی که در ساخت یک ساختمان مانند هزینه خرید مصالح، حقوق کارگران و سایر هزینه ها را از کارفرما درخواست کرده این کار را تحت عنوان صورت وضعیت به کار فرما تحویل می دهد. برای سهولت کار نرم افزارهای زیادی در این زمینه وجود دارد. صورت وضعیت نویسی یکی از پیچیده ترین فعالیت هایی می‌باشد که مهندسین باید تسلط کافی در نحوه نگارش این سند داشته باشند، یکی از اصلی ترین مواردی که همیشه در بحث آموزش صورت وضعیت نویسی نادیده گرفته می‌شود انتخاب بهترین نرم افزار جهت صورت وضعیت نویسی می‌باشداگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد بهترین نرم افزار صورت وضعیت نویسی آشنا شوید، تا پایان با ما همراه باشید.

صورت وضعیت چیست

صورت وضعیت چیست؟

صورت وضعیت سندی است که در آن کارهای انجام شده در زمان های خاصی و مبالغی که بر مبنای قرار داد باید پرداخت شود را برای نشان می دهد. در اول ماه از زمان شروع کار تا تاریخ مد نظر را اندازه گیری می نمایند. به عنوان مثال شخصی که پیمانکار می باشد از اول ماه تا تاریخ مد نظر مقدار مصالح و سایر تجهیزات را در آن دفتر اعمال کرده و آن را به مهندس ناظر تحویل می دهد.

اجزای صورت وضعیت

صورت وضعیت به دو بخش تقسیم شده است: صورت وضعیت موقت و صورت وضعیت قطعی .

اجزای تشکیل دهنده صورت وضعیت شامل: متره، خلاصه متره، مالی، خلاصه مالی، خلاصه مالی کل و پیوست‌ها می باشد.

بهترین نرم افزار صورت وضعیت نویسی

با توجه به اینکه بیشتر قسمت صورت وضعیت نویسی با اعداد و ارقام سرو کار دارد، پس بهتر می باشد که از نرم افزار هایی که مربوط به محاسبه است استفاده کنید. این نرم افزار ها جهت تهیه صورت وضعیت و آنالیز می باشد. مانند نرم افزارهای گوگل شیت، مایکروسافت پروجکت، تعدیل، تکسا، تدبیر و اکسل که می توان محاسبات را به سادگی در این نرم افزارها انجام داد. به راحتی می توان این نرم افزارها را خریداری و یا از طریق اینترنت دانلود کنید.

نرم افزار اکسل

در اینترنت میبینیم که فایل ها اکسل آماده برای تهیه صورت وضعیت به فروش می رسد. این نرم افزار برای نوشتن صورت وضعیت بسیار مناسب می باشد.

 

نرم افزار صورت وضعیت نویسی

همانطور که در بالا اشاره شد صورت وضعیت می تواند به صورت موقت و قطعی استفاده شود. از جمله از نرم افزارهای دیگر در زمینه صورت وضعیت نویسی نرم افزار مکا می باشد بخشی از این نرم افزار برای ارجاع صورت وضعیت از پیمانکار به کارفرما می باشد. در این نرم افزار دسترسی به همه کارکنان داده می شود تا تمامی افرادی که در یک پروژه کار می کنند به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

برای مدیریت صورت وضعیت ها نیازمند نرم افزاری هستیم که بتوانیم اطلاعات هر صورت وضعیت را به تفکیک طرف معامله در آن وارد نماییم.

 امکاناتی که یک نرم افزار صورت وضعیت دارد

 • ثبت اطلاعات کارفرما
 • ثبت صورت وضعیت ها

 

 • گزارشات صورت وضعیت های ثبت شده
 • گزارش صورت وضعیت های ارسال شده
 • گزارش صورت وضعیت های در دست اقدام
 • گزارش صورت وضعیت های پرداخت شده
 • گزارش مبالغ دریافتی به تفکیک چک و نقد
 • گزارش مبالغ تایید شده صورت وضعیت ها
 • گزارش مبالغ مانده صورت وضعیت ها
 • گزارش صورت وضعیت ها به تفکیک کارفرما
 • گزارش صورت وضعیت ها در بازه زمانی خاص
 • گزارش صورت وضعیت ها به تفکیک نوع

کلام آخر

استفاده از نرم افرار صورت وضعیت نسبت به حالت دستی باعث می شود که خطاهای انسانی به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند. به همین دلیل با پیدایش این نوع نرم افزارها توجه زیادی به آن شد و بیشتر شرکت ها از این نرم افزار استفاده می کنند. صورت وضعیت در قالب یک نامه به کارفرما تحویل داده می شود. که این کار می تواند به صورت آنلاین با دسترسی به همه مستندات در یک پروژه از سوی همه اشخاص انجام شود.

لینک مقالات مفید:

صورت وضعیت چیست؟

انواع صورت وضعیت نویسی

تبدیل صورت وضعیت به درآمد

صورت وضعیت تجمعی چیست؟

صورت وضعیت موقت و قطعی چیست؟

نحوه رسیدگی به صورت وضعیت پیمانکار

نحوه محاسبه صورت وضعیت پیمانکار

صورت وضعیت پیمانکاری در چه زمانی باید به دارائی ارائه گردد؟

صورت وضعیت نویسی تاسیسات مکانیکی

صورت وضعیت نویسی تاسیسات برق ساختمان

شرایط عمومی پیمان

پیشنهاد قیمت جهت شرکت در مناقصات

مینوس و پلوس در پیمانکاری

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =