sevda
sevda

طراحی تاسیسات برقی

طراحی تاسیسات برقی ساختمان

آموزش طراحی برق ساختمان

طراحی تاسیسات برقی همیشه یکی از چالش برانگیزترین موارد در صنعت ساختمان سازی بوده است، اکثر نفراتی که در حوزه ساختمان سازی فعالیت دارند و به عنوان مهندس اجرایی و یا دفتر فنی تاسیسات برقی مشغول به کار هستند همیشه به دنبال راهکاری جهت پائین آوردن هزینه های مصرفی ساختمان و در عین حال بالابردن امنیت اشخاص و رفاه هر چه بیشتر ساکنین می‌باشند.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی سیستم های مختلفی جهت تحقق بخشیدن به این اهداف یعنی بالابردن امنیت،رفاه حال ساکنین و پائین آوردن هزینه بوجود آمده است که با استفاده مناسب از هر یک این سیستم ها می‌توان کمک شایان و قابل توجهی به تمامی ساکنین و کارفرمایان محترم من جمله انبوه سازان در بحث طراحی نمود.

اگر شما هم مایل هستید تا در یک مقاله جامع و کامل با تمامی مراحل  آن  و همچنین سیستم های مربوط به آن آشنا شوید توصیه میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید:

سیستم های مورد نیاز طراحی تاسیسات برقی انواع ساختمان ها

در “طراحی تاسیسات برقی” اجزای یک ساختمان، یک پالایشگاه یا محیط صنعتی و… لازم است محاسباتی انجام داده و مدارک و نقشه هایی کشیده شود. یکی از کارهایی که تاسیسات ساختمان انجام می دهد و بسیار قابل رویت است، تامین روشنایی منازل و محل زندگی است. طراحی تاسیسات برقی دارای اصول ایمنی است که رعایت این اصول بسیار حائز اهمیت و ضروری است. امروزه علاوه بر سازمان فنی و حرفه ای، کارودانش و سازمان نظام مهندسی برق، موسسات دیگری مانند موسسه سودا هستند که متولی آموزش طراحی و انجام تاسیسات برقی از ۰ تا ۱۰۰ به علاقه مندان و فراگیران این رشته می باشند.

 

دوره طراحی تاسیسات برق ساختمان به عنوان یک دوره جامع و کاملا کاربردی و عملی می تواند به بالا بردن مهارت و تجربه مهندسین در حوزه برق کمک شایانی بکند.

طراحی تاسیسات برقی چیست؟

سیستم های موردنیاز جهت طراحی مناسب تاسیسات برقی ساختمان

پایه تمامی طراحی های تاسیسات برقی ساختمان شامل موارد زیر می‌باشد و طراحی این موارد جز الزامات اساسی هر ساختمانی می‌باشد.

تفسیر محاسبه کابل در طراحی تاسیسات برقی ساختمان

در محاسبه کابل های فشار ضعیف سه عامل دخالت دارند

 • شدت جریان
 • افت ولتاژ
 • تطابق با وسیله حفاظت کابل
 • شدت جریان بر اساس استاندارد IEC6036-5-52 برای نصب در هوا

نخستین گام تعیین نحوه نصب بر اساس جدول زیر است:

طراحی تاسیسات برقی ساختمان

با توجه به گروه انتخابی در درجه حرارت ۳۰ درجه سانتی گراد و بدون وجود کابلهای مجاور شدت جریان مجاز کابل مقادیر زیر خواهد بود:

طراحی برق ساختمان

در محیط هایی با درجه حرارت متفاوت با ۳۰ درجه سانتی گراد ضرایب تصحیح به قرار زیر است:

طراحی برق ساختمان

برای ضرایب تجمیع در گروه های نصب مختلف از جداول زیر استفاده می‌شود:

طراحی برق ساختمان

ضرایب همزمانی 

کار همزمان کلیه کارهای الکتریکی نصب شده در یک ساختمان عملا بندرت اتفاق می افتد، نسبت بار محتمل به حداکثر بار نصب شده را ضریب همزمانی (Simultaneity Factor) می نامند. نسبت عکس آن، ضریب پراکندگی (Diversity Factor) خوانده میشود. ضرائب همزمانی از عوامل مختلفی تاثیر میگیرند و مقدار دقیقی برای آنها نمی توان قائل شد. در جدول زیر ضرائب توصیه شده در چند استاندارد و دستنامه معروف فهرست شده اند.

روشنایی

طراحی تاسیسات برقی

طراحی تاسیسات برقی

پریز

طراحی تاسیسات برقی

آسانسور

طراحی تاسیسات برقی

تهویه مطبوع

 

طراحی تاسیسات برقی

تابلو برق

طراحی تاسیسات برقی

 

طراحی تاسیسات برقی

 • تجهیزات تابلوئی فشار ضعیف 

انتخاب تجهیزات تابلوئی فشار ضعیف تجهیزات تابلوهای فشار ضعیف را میتوان به موارد زیر تقسیم بندی نمود :

 • کلیدها
 • فیوزها و رله ها
 • وسایل اندازه گیری و سیگنال

شینه ها، مقره ها، ترمینالها و صفحات عایقی

در این قسمت در مورد بعضی از این موارد به اختصار بحث خواهد شد.

 

کلیدها

کلیدها را به دو نوع اصلی دائمی و لحظه ای میتوان تقسیم بندی نمود. کلیدهای لحظه ای، همان شستی های فشاری پا پوش باتن ها هستند. انواع کلیدهای دائمی قابل نصب در تابلوهای فشار ضعیف عبارتند از :

کلیدهای قابل قطع و وصل زیر بار با حفاظت فیوز یا بدون آن

کلیدهای قابل قطع و وصل دارای حفاظت الکتریکی بدون

 

فیوز

کلیدهای دارای فرمان الکتریکی کلیدهای قابل قطع و وصل زیربار با حفاظت فیور با بدون آن کلیدهای قابل قطع و وصل زیر بار در دو نوع دارای حفاظت و بدون حفاظت تولید میشوند. کلید فیوزها از دسته اول و کلیدهای گردان (Rotary) ، اهرمی (Tumbler و کلیدهای دو طرفه نیز در نوع دوم طبقه بندی میشوند.

 

کلید گردان (Rotary Switch) و اهرمی (Tumbler Switch )

کلیدهای گردان و اهرمی وسیله ای مکانیکی جهت قطع و وصل مدارات الکتریکی است که با توجه به میزان جریان اسمی برای مدارات فرمان و قدرت قابل استفاده می باشد. اکثر این کلیدها از نوع نیمه مستقل دستی هستند، بدین ترتیب که تا مرحله ای از تحریک، کلید وابسته به دست است ولی در لحظه وصل و یا قطع دیگر وابستگی به دست ندارد و سریعا عمل قطع یا وصل صورت می پذیرد. کلیدهای راه اندازی موتور، چپ گرد و راستگرده ستاره مثلث، سلکتور سوئیجهای ولتمتر از انواع این کلیدها هستند

 

کلید فیوز

در دو نوع گردان و دسته ای تولید میشوند. همانطور که از نام آن بر میاید این کلید ترکیبی از کلید قابل قطع زیر بار و فیوز است

کلیدهای قابل قطع و وصل دارای حفاظت الکتریکی بدون فیوز

 

کلیدهای اتوماتیک

استفاده از فیوز برای حفاظت علاوه بر مشکلات تعویض آن در هر خطای ایجاد شده، مشکلات دیگری نیز در بردارد. مهمترین آنها عدم قطع همزمان ۳ فاز در صورت ایجاد اضافه جریان در یک فاز است، ضمن آنکه فیوزها در برابر سایر خطاها مانند برگشت جریان، کاهش بیش از حد ولتاژ توانائی عمل ندارند. فرمان وصل از راه دور نیز از قابلیتهای کلیدهای اتوماتیک در انواع موتوردار است، همچنین وضعیت کلید را با کنتاکتهای کمکی در محلی دیگر فرضا اتاق فرمان دید.

 

کلید کامپکت: MCCB (Moulded Case  Circuit  Breaker) 

انواع مختلف آن :

در دو نوع عادی و موتوری از آنها وجود دارد. نوع موتوری همانطور که از نام آن بر می آید برای حفاظت الکتروموتورها بکار میرود.

بدنه این کلیدها به صورت تزریقی ساخته میشوند. به همین علت به آنها Moulded Case Circuit Breaker گفته میشود قسمت حفاظتی کلیدهای اتوماتیک کمپاکت از دو قسمت تشکیل شده است

 

کلید هوائی: ACB (Air Circuit Breaker)

مکانیزم اطفا جرقه در این کلیدها در هوای آزاد صورت میگیرد. عمر مفید آنها دو برابر کلیدهای کمپکت است و قدرت قطع آنها بسیار بالاتر است. (بالای ۵۰ کیلو آمپر) این کلیدها در دو نوع ثابت و کشویی ساخته میشوند. رله های مورداستفاده در این کلیدها عمدتا الکترونیکی و میکرو پروسسوری هستند که دقت و انعطاف پذیری بالائی ایجاد می کند.

پارامترهای مشخصه کلید اتوماتیک

Ui ولتاژ نامی عایقی

Uimp مقدار اوج ولتاژ ضربه ای

Ue ولتاژ نامی

lth جریان نامی

Icu حداکثر جریان قابل قطع اتصال کوتاه

Ics جریان قابل قطع اتصال کوتاه در شرایط کاری

Icm حداکثر جریان وصل اتصال کوتاه

Icw جریان قابل تحمل کوتاه مدت (۱ ثانیه)

 

مینیاتوری: MCB (Miniature Circuit Breaker)

 

حفاظت اضافه بار

که معمولا رله ای حرارتی است و قسمت حفاظت اتصال کوتاه که عموما رله ای الکترومغناطیسی است.

 

کلیدهای دارای فرمان الکتریکی

 

کنتاکتورها

کنتاکتور نوعی کلید مغناطیسی است که کنتاکتهای آن بوسیله جذب و دفع بوبین مغناطیسی قطع و وصل میشوند. انواع بادی و الکترونیکی کنتاکتور نیز وجود. مزایای استفاده از کنتاکتور را میتوان در موارد زیر دانست؛

 • امکان کنترل مصرف کننده از راه دور
 • امکان کنترل مصرف کننده از چند نقطه
 • امکان تلفیق مدارات فرمان
 • بالا بودن سرعت قطع و وصل عمر بالا

مدار بوبین میتواند از برق AC یا DC تغذیه شود. بوبینهای DC ارتعاش و در نتیجه صدا ندارند. از مهمترین مشخصه های کنتاکتور میتوان به ولتاژ نامی، جریان نامی، انرژی مصرفی بوبین، درجه حرارت محیط، جربان حرارتی حداکثر تعداد تیغه های کنتاکتور زمان قطع و دعا و عمر مکانیکی اشاره نمود.

یک کنتاکتور در رده های کاربردی مختلف جریانات نامی متفاوتی را می‌تواند از خود عبور دهد. در جدول زیر تعاریف رده های کاربری کنتاکتور با بوبین AC آمده است.

طراحی تاسیسات برقی

 برق اضطراری در طراحی تاسیسات برقی ساختمان

 

مطابق بند ۱۳-۱۰۴۰۴ مبحث ۱۳ مقررات ملی ایران پیش بینی برق اضطراری در ساختمانهای زیر اجباری است

 • ساختمانهای مسکونی با بیش از ۴ طبقه از کف زمین و مجهز به آسانسور
 • ساختمان های عمومی مانند مرکز اداری، تجاری و بیمارستان ها که با قطع شدن برق ممکن است هر لحظه خسارات جبران ناپذیری برای مجموعه بوجود بیاید
 • هر نوع ساختمان با مجموعه دیگری که به تشخیص مقامات ذیصلاح باید دارای نیروگاه اضطراری باشد.

حداقل مدارانی که باید دارای برق اضطراری باشند به شرح زیر است :

 • یکی از آسانسورها
 • بوستر پمپهای آتشنشانی و آبرسانی
 • سیستم آبگرم در منازل مسکونی
 • روشنائی نقاط حساس

عمدتا منبع تامین برق اضطراری دیزل ژنراتورها هستند. به همین دلیل در این مقاله  بیشتر به توضیحات مربوط به دیزل ژنراتورها اشاره خواهد شد.

 • برآورد قدرت دیزل ژنراتور
 • در برآورد قدرت دیزل ژنراتور ابتدا به ۳ تعریف زیر باید توجه نمود:
 • قدرت کارکرد دائم (Continuous)
 • قدرت کار کرد اضطراری ( Standby)
 • قدرت کار کرد اولیه (Prime)

در کار کرد دائم، ژنراتور بار ثابتی را پیوسته تغذیه می کند. امکان اضافه بار دیزل ژنراتور وجود ندارد. این توان، قدرت کار کرد دائم نامیده میشود.

نکته:معمولا قطع بار در این حالت به مدت کوتاهی و در فاصله های زمانی تعریف شده ثابتی بوقوع خواهد پیوست

طراحی تاسیسات برقی

همچنین در کارکرد اضطراری ژنراتور تنها تامین بار را در محدوده زمانی قطع برق اصلی به عهده دارد. در این نوع تغذیه نیز امکان اضافه بار وجود ندارد.

نکته: در این حالت میزان بار ثابت نمی‌باشد و متغییر می‌باشد و به صراحت نمیتوان بیان نمود میزان بار از رفتار خاصی تبعیت می‌کند.

طراحی تاسیسات برقی

تعداد پریز و چراغ ها در طراحی تاسیسات برقی ساختمان

 

در طراحی تاسیسات الکتریکی واحد مسکونی، یکی از مشکلات طراحان، انتخاب تعداد پریز و چراغ روشنائی است، هر چند مقادیر مشخصی برای شدت روشنائی اجزا یک خانه وجود دارد، ولی با توجه به ترئینی بودن چراغها در چنین محیطی، امکان محاسبه روشنائی وجود ندارد، بنابراین می باید راه حلی برای تعیین تعداد سرخطهای روشنائی پیدا نمود تا اعمال سلیقه به حداقل برسد

همین موضوع و مشکل در تعداد پریزهای مورد نیاز برای یک واحد مسکونی، اداری، تجاری و یا بیمارستان نیز وجود دارد.مطابق مبحث ۱۳ بند ۱۳-۹-۱-۱-۲، مقررات ملی ایران، فاصله پریزها در یک واحد مسکونی از ۳ متر نباید تجاوز نماید، که مشکل را تا حدودی حل نموده است

 

استاندارد ۱۸۰۱۵ DIN حداقل تعداد پریز و چراغ یک واحد مسکونی را به شرح زیر فهرست کرده که در روی کابینت آشپزخانه پریزها به صورت دوتانی نصب شده و هر مجموعه یک عدد حساب میشود. در کنار هر تختخواب و هر میز کار نیز باید پریز ۲ تانی در نظر گرفته شود و هر مجموعه یک پریز محسوب میگردد پریزهای مجاور سوکت تلفن یا آنتن ۲ تائی بوده ولی همانند بالا هر مجموعه ۱ پریز در نظر گرفته میشود.

طراحی تاسیسات برقی

تعداد مدار بر اساس استاندارد ۱۵ ۱۸۰ DIN ماشین لباسشوئی، ماشین ظرفشویشی و مایکروفر هر کدام به یک مدار جداگانه نیاز دارند. بر همین اساس برای دستگاههائی مثل آبگرمکن برقی، خشک کن لباس ، اجاق برقی نیز به مدار جداگانه نیاز است که در ایران کاربرد چندانی ندارند. در سایر موارد برای محاسبه تعداد پریز روی هر مدار میتوان به مقررات ملی بند ۱۳-۹-۰-۵ استناد نمود که بر آن اساس حداکثر ۱۲ پریز روی یک مدار قرار می گیرند

خازن در طراحی تاسیسات برقی ساختمان

به منظور کاهش هزینه های برق مصرفی در انشعاباتی که بار راکتیو نیز مورد محاسبه قرار می گیرد، از خازن استفاده میشود. از نظر فنی استفاده از خازن به علت کاهش جریان راکتیو در تقلیل اندازه کابل و کلید موثر است و استفاده مفید از ترانسفورماتور را افزایش می دهد. از امتیازات دیگر استفاده خازن، کاهش هارمونیکهای ناخواسته ایست که به علل گوناگون در شبکه بوجود می آیند. در این قسمت افزایش ضریب قدرت و کاهش هزینه برق مصرفی مورد بررسی قرار می‌گیرد

شرکتهای برق منطقه ای در صورتی که میزان بار راکتیو از ۵۰ درصد بار راکتیو بیشتر شود هزینه آن را محاسبه می نمایند. این مقدار معادل ۵/. = tanɸ یا با محاسبه ای ساده ۰/۹ = COSɸ است. ضریب جریمه بدینگونه تعریف می شود

۱  –   (ضریب قدرت : ۰/۹ ) = ضریب جریمه

مشخص است که با ضریب قدرت ۹/. این مقدار به صفر می رسد. برای حصول اطمینان ضریب قدرت مطلوب ۰/۹۲ فرض می شود.

تخمین ضریب قدرت متوسط به هنگام بهره برداری به سادگی به کمک قبوض برق قابل محاسبه است میزان انرژی اکتیو مصرفی kwh :

   میزان انرژی راکتیو مصرفی tg(phi) = (KVArh :   میزان انرزی راکتیو مصرفی KWh   میزان انرژی اکتیو مصرفی)

ضریب قدرت

توصیه میشود بدترین شرایط فروض یکساله در نظر گرفته شود.

مقدار تقریبی ضریب قدرت در مرحله طراحی نقشه های تاسیسات برقی ساختمان با استفاده از مقادیر زیر امکان پذیر خواهد بود

طراحی تاسیسات برقی
طراحی تاسیسات برقی

پس از تخمین ضریب قدرت، نوبت به محاسبه میزان خازن مورد نیاز می‌رسد. کافی است از روی ضریب قدرت و ایده آل tg(phi) هر کدام را محاسبه کنیم.

ضریب قدرت

بدین ترتیب از cosɸ۱ و  cosɸ۲ مقادیر tanɸ۱ و tanɸ۲ بدست خواهد آمد.آنگاه مقدار خازن مورد نیاز را می‌توان محاسبه نمود Q=P(tanɸ۱- tanɸ۲)، P مقدار قدرت اکتیو شبکه بر حسب KW و Q میزان خازن بر حسب KVar است.

ضریب قدرت

تاسیسات برقی استخرها در طراحی تاسیسات برقی ساختمان

در محیطی مانند استخر خطر شوک الکتریکی به علت کاهش مقاومت بدن افزایش میاید و روشن است که طراحی برق الزامات ویژه ای را می طلبد

استانداردهایی که در طراحی تاسیسات برقی استخر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از :

استاندارد ملی ایران ش ۱۱۲۰۳. “استخرهای شنا۔ الزامات عمومی”

۲-IEC۶۰۳۶۴۷۰۷۰۲  Electrical Installations of Building-Swimming pools & other basins)

3-National Electrical Code-Article ۶۸۰ (Swimming Pools, Fountains & similar Installations)

4-BS ۷۶۷۱-Section ۷۰۲ (Swimming Pools)

٢- منطقه بندی حجمی و الزامات الزامات

البته ذکر این نکته حائز اهمیت می‌باشد که الرامات طراحی تاسیسات برقی در نقاط مختلف استخر متفاوت می‌باشد. بدین علت در استانداردهای مربوطه، محدوده های حجمی استخر و اطراف آن در مناطق متفاوتی تعریف شده اند

الزامات استاندارد ملی ایران ۱۹۲۰۳ در این مورد براساس ۷۰۲-۷-۶۰۳۶۴ IEC بوده که آن هم با اختلافات جزئی از ۷۶۷۱۰ BS ۷۰۲ Section بر گرفته شده است. در شکل زیر تعاریف مناطق مختلف را میتوان دید 😐

طراحی تاسیسات برقی

انتخاب و نصب تجهیزات در مناطق مختلف به شرح زیر است :

طراحی تاسیسات برقی

توضیحات سیستم سیم کشی :

در مناطق ۰ و ا و ۲ سیستمهای سیم کشی نباید پوشش فلزی قابل دسترسی داشته باشد. پوششهای فلزی غیر قابل دسترس باید به

هم بندی اضافی متصل شوند.

– کایلها ترجیحا باید داخل لوله های عایق قرار گیرند

– در آب نماها در مناطق  ۰ و ۱ سیستم های سیم کشی باید به مقادیری که برای تغذیه تجهیزات همان مناطق ضروری است محدود

شود.

در منطقه ۱ کابلها باید با حفاظت مکانیکی مناسب نصب شوند.

۲- حریم خطوط برق و مخابرات در بالای استخر

در این زمینه استاندارد IEC اشاره ای ننموده است. استاندارد ۱۱۲۰۳ ملی ایران. ارتفاع ۶ متر را برای کلیه خطوط برق از سطح استخر حد قابل قبول میداند

مشخصات دقیق در این مورد را استاندارد NEC در بند ۶۸۰٫۸ آورده است :

طراحی تاسیسات برقی
طراحی تاسیسات برقی

مطابق همین استاندارد، خطوط مخابراتی اعم از تلفن، رادیو و تلویزیون در ارتفاعی کمتر از ۳ متر از سطح استخر نباید نصب شوند.

استاندارد BS در مورد کابلهای مخابراتی، عدم وجود کابل در مناطق A و B را لازم میداند. در صورتی که این امر ممکن نباشد، رعایت حریم ۱٫۵ متری بیرون از منطقه A الزامی است

سیم کشی دفنی

مطابق بند ۶۸۰,۱۰ استاندارد NEC سیمکشی در زیر مخزن استخر با حریم ۱٫۵ متری از دیواره داخلی استخر ممنوع است. تنها استثناء برقرسانی تجهیزات داخل استخر مثل چراغ روشنائی است.

حداقل عمق دفن لوله های مربوط به تاسیسات الکتریکال در طراحی تاسیسات برقی انواع استخر ها به شرح زیر است:

طراحی تاسیسات برقی

همبندی

هدف همبندی داخل و اطراف استخر اطمینان از این نکته است که گرادیان ولتاژ در محوطه استخر وجود ندارد. با این روش با فرض عدم کارکرد تجهیزات حفاظتی، کلیه نقاط هم پتانسیل بوده و خطر برق گرفنگی وجود نخواهد داشت.

این همبندی موارد زیر را شامل میشود :

کلیه قسمتهای فلزی سازه، بدنه چراغهای زیر آب، بدنه تجهیزات الکتریکی، تجهیزات فلزی، لوله های فلزی، زره کابل، سینی های کابل باید به یکدیگر متصل گردند.

سیم مسی مورد استفاده برای همبندی نباید از AWG8  ۱۰ ( میلیمتر مربع) کمتر باشد. این سیم میباید تکرشته بوده ولی عایقدار بودن یا نبودن آن تاثیری ندارد. اتصالات از طریق جوش اگزوترمیک یا بستهای مخصوص باید صورت گیرد.

در تصویر صفحه بعد، همبندی یک استخر فضای آزاد دیده میشود. نقاطی که با دایره مشخص شده اند محل اتصالات هستند. در مورد استخرهای داخل سالن نیز همین الزامات میباید رعایت گرند.

 • برق اضطراری در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • روشنایی داخلی در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • تعداد پریز و چراغ ها در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 •  تعداد پریز و چراغ در واحد مسکونی در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • بانک خازن در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • تاسیسات برقی استخرها در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • هماهنگی حفاظت های الکتریکی در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • تابلوی کنتور در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • ترانسفورماتورها در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • الکتروموتورها در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • سیستم های اعلام حریق در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • سیستم های آنتن و ماهواره مرکزی در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • سیستم های صوتی در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • سیستم دوربین های مداربسته و انتقال تصویر در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
 • سیستم شبکه های کامپیوتری در طراحی تاسیسات برقی ساختمان
طراحی تاسیسات برقی

روشنایی

– روشنائی شدت روشنایی مورد نیاز در استخر و محوطه پیرامونی آن بر حسب لوکس به شرح زیر است :

طراحی تاسیسات برقی

چراغهای داخل استخر باید از سیستم (SELV (Separated Extra Low Voltage تغذیه شوند.

البه بالای چراغهای دیواره استخر حداقل ۴۵ سانتیمتر پائین تر از سطح معمول آب در استخر قرار گیرد.ترانسفورماتورهایی که برای تغذیه چراغهای زیر آب استفاده میشوند باید ایزوله بوده و مدار ثانویه آن زمین نشده باشد، یک مانع (پرده) فلزی زمین شده بین سیم پیچهای اولیه و ثانویه باید وجود داشته باشد.

در صورت استفاده از لوله فلزی از انواع برنجی با سایر فلزاتی که دچار زنگ زدگی نمیشوند باید استفاده نمود. کلیه چراغها باید قابلیت باز شدن از محل و انتقال به محیطی خشک را جهت تعمیرات و تعویض لامپ را داشته باشند.

از جعبه تقسیم نباید برای تغذیه چراغ در تاسیسات استخر استفاده نمود. در موقعیتهای خاص فاصله افقی جعبه تقسیم کمتر از ۱٫۲

متر از دیوار داخلی استخر نباشد.

کف جعبه تقسیم نیز نباید کمتر از ۱۰ سانتیمتر از سطح زمین (یا ۲۰ سانتیمتر از سطح بالای آب) فاصله داشته باشد.

در محاسبه سطح مقطع کابل ثانویه ترانسفورماتورهای ۱۲ ولت باید به شدت جریان بالای چراغها در این ولتاژ و افت ناشی از آن توجه نمود

مطابق استاندارد ملی ایران ۱۱۲۰۳ چراغهای اضطراری (ابمنی) مناسبی باید در محل استخرهای روبازی که مجوز کار در شب را دارند و یا استخرهای سرپوشیده تعبیه شده باشد.

در خصوص استخرهای کوچک و یا خصوصی که در آنها تور طبیعی وجود ندارد نیز باید حداقل یک چراغ اضطراری قابل حمل در اطراف استخر وجود داشته باشد. با این قابلیت که امکان خروج افراد را از استخر فراهم نماید.

پنجره های شیشه ها و لامپهای تعبیه شده در محیط استخر باید به گونه ای طراحی و نصب شده باشند که باعث ایجاد روشنائی زننده یا خیره کننده و یا انعکاس پیش از اندازه نور در سطح آب استخر نشود.

 • موارد دیگر

وجود یک کلید فطع در محدوده استخر جهت قطع تجهیزات استخر مانند موتورها به هنگام تعمیرات و سرویس ضروری است.

نصب یک پریز مجهز به رله نشت جریان در فاصله ۳ تا ۶ متری دیواره داخلی استخر در استخرهای واحدهای مسکونی الزامی است

جمع بندی

در طراحی تاسیسات الکتریکی لازم است محاسباتی انجام داده و مدارک و نقشه هایی کشیده شود که چگونگی برق کشی در تمام نقاط ساختمان را مشخص می کند. طراحی تاسیسات برقی ساختمان کار بسیار ساده ای نیست و پیچیدگی خود را دارد.

در این مقاله به طراحی تاسیسات برق، مراحل انجام این تاسیسات و وظایفی که مهندس طراحی برق دارد به طور مفصل اشاره کردیم. اگر علاقه مند به یادگیری این طراحی هستید می توانید در دوره های مختلف شرکت کرده و به صورت حضوری یا آنلاین چگونگی انجام آن را از پایه تا سطح حرفه ای بیاموزید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۸ رای